Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. júla 2019

Čína odmieta tvrdenia, že pre slabší rast potrebuje obchodnú dohodu



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Peking 16. júla (TASR) - Čína odmietla najnovšie tvrdenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Peking nevyhnutne potrebuje obchodnú dohodu s USA, pretože rast čínskej ekonomiky sa neustále spomaľuje. Podľa Pekingu je takého vyhlásenie "úplne zavádzajúce" a dohodu v skutočnosti chcú obe krajiny.


Reagujúc na najnovšie informácie o raste čínskej ekonomiky Trump v pondelok (15. 7.) na Twitteri napísal, že "sa ukazuje výrazný vplyv amerických sankcií". Zároveň varoval, že Washington môže svoj tlak na Čínu ešte zvýšiť.

Čínsky štatistický úrad v pondelok zverejnil, že v 2. kvartáli vzrástla čínska ekonomika o 6,2 %, čo predstavuje najslabšie tempo rastu minimálne od roku 1992, kedy Peking začal kvartálne údaje zverejňovať. Za 1. polrok dosiahol medziročný rast 6,3 %.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang však reagoval, že "ak sa do úvahy vezme neistota vo svetovej ekonomike a spomaľovanie globálneho rastu, tak výsledky za 1. polrok vôbec nie sú zlé". Ako dodal, čínsky stabilný rast pomáha svetovej, ako aj samotnej americkej ekonomike.

"Čo sa týka vyjadrenia typu 'pretože čínska ekonomika sa spomaľuje, tak Čína dúfa, že sa jej podarí čo najskôr dosiahnuť dohodu s USA', tak to je úplne zavádzajúce," povedal Keng Šuang. "Dosiahnuť obchodnú a ekonomickú dohodu vonkoncom netúži len Čína, ale túžia po tom aj USA," dodal s tým, že množstvo Američanov nesúhlasí s Trumpovými dovoznými clami a obchodnou vojnou.

Situácia sa po výraznom zhoršení vzťahov začiatkom mája mierne zlepšila koncom júna po schôdzke Trumpa a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na okraj samitu skupiny G20 v Osake. Prezidenti sa dohodli na odložení prípadných ďalších ciel, aby umožnili vyjednávačom pokračovať v rokovaniach. Zatiaľ sa však doterajšie odlišné postoje nezmenili a nie je tak jasné, ako dlho budú rokovania trvať a kedy sa k dohode podarí dospieť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obchodný prebytok eurozóny aj EÚ v máji vzrástol
<< predchádzajúci článok
Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka aj eurozóny v júli klesla