Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

29. mája 2021

Čína vyslala k novej vesmírnej stanici raketu Tchien-čou-2, na palube vezie palivo aj ďalšie zásobyNákladná raketa prevážajúca zásoby pre novú čínsku vesmírnu stanicu odštartovala v sobotu z ostrova Chaj-nan v Juhočínskom mori. Ako informovala štátna tlačová agentúra Sin-chua, raketa Tchien-čou-2 ...Zdieľať
china_space_station_66155 230ab3a4fed4414ea8b9b649b1a4c9f4 676x451 29.5.2021  - Nákladná raketa prevážajúca zásoby pre novú čínsku vesmírnu stanicu odštartovala v sobotu z ostrova Chaj-nan v Juhočínskom mori. Ako informovala štátna tlačová agentúra Sin-chua, raketa Tchien-čou-2 vzlietla z kozmodrómu Wen-čchang o 20:50 miestneho času (14:50 SELČ) a niesla palivo a zásoby pre vesmírnu stanicu Tchien-che.

Výcvik absolvujú nováčikovia aj ženyČína vypustila na obežnú dráhu Zeme hlavný modul jej prvej stálej vesmírnej stanice presne pred mesiacom - 29. apríla. Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.

V súčasnosti absolvuje výcvik na pobyt na stanici 12 astronautov, vrátane veteránov z predošlých vesmírnych letov, nováčikov i žien. Prvá misia s posádkou Šen-čou-12 by mala vzlietnuť do júna.

Ambiciózny vesmírny program


Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN). Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.

Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu. V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala ďalší rover na Mars.


Zdroj: Webnoviny.sk - Čína vyslala k novej vesmírnej stanici raketu Tchien-čou-2, na palube vezie palivo aj ďalšie zásoby © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Policajti sa pripravili na raziu proti marihuane, našli však bitcoinovú baňu
<< predchádzajúci článok
Horolezcom nakazeným koronavírusom sa podarilo zdolať Mount Everest

Čína vyslala k novej vesmírnej stanici raketu Tchien-čou-2, na palube vezie palivo aj ďalšie zásoby - diskusné fórum čitateľov