Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

29. mája 2021

Horolezcom nakazeným koronavírusom sa podarilo zdolať Mount EverestIslandskí horolezci Sigurdur Sveinsson a Heimir Hallgrímsson začali mať podozrenie, že sa infikovali koronavírusom, keď dosiahli nadmorskú výšku 7000 metrov.Zdieľať
Horolezcom nakazeným koronavírusom sa podarilo zdolať Mount Everest

Dvom Islanďanom sa podarilo vystúpiť na vrchol Mount Everestu aj napriek nákaze koronavírusom. V piatok o tom informovala agentúra AFP.


Islandskí horolezci Sigurdur Sveinsson a Heimir Hallgrímsson začali mať podozrenie, že sa infikovali koronavírusom, keď dosiahli nadmorskú výšku 7000 metrov. Pred výstupom boli obaja negatívne testovaní na prítomnosť koronavírusu.

"V tom čase a na tom mieste sme sa nemali ako otestovať," napísali horolezci v príspevku zverejnenom na webstránke organizácie Umhyggja.

Dvojica dosiahla vrchol Mount Everestu v pondelok skoro ráno miestneho času.

"Počas zostupu sme obaja začali pociťovať vyčerpanie, kašlali sme a necítili sme sa dobre. Keď sme opúšťali jeden z táborov, Sigiho pľúca na tom boli zle a potreboval kyslík," píše sa v príspevku.

Napriek všetkým ťažkostiam sa im však podarilo nakoniec v stredu dostať späť do základného tábora, kde ich oboch otestovali a potvrdili nákazu covidom.

V posledných týždňoch zo základného tábora pod Mount Everestom evakuovali pre nákazu koronavírusom už viac ako 30 horolezcov. Nepálske úrady však naďalej popierajú, že sa na Evereste nachádzajú infikovaní ľudia.

Mount Everest sa nachádza v nepálsko-čínskom pohraničí a vlani obe krajiny pre pandémiu koronavírusu dočasne zastavili výstupy na najvyššiu horu sveta. Tento rok však Nepál v snahe obnoviť cestovný ruch vydal povolenie vystúpiť na horu 408 cudzincom.

Čína povolila výstup len 38 osobám, začiatkom mája však práve pre obavy z opätovného šírenia nového koronavírusu rozhodla zrušiť tohtoročnú jarnú horolezeckú sezónu z tibetskej strany Mount Everestu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čína vyslala k novej vesmírnej stanici raketu Tchien-čou-2, na palube vezie palivo aj ďalšie zásoby
<< predchádzajúci článok
SND v roku 2020 odohralo 239 predstavení, z toho 11 premiér

Horolezcom nakazeným koronavírusom sa podarilo zdolať Mount Everest - diskusné fórum čitateľov