Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

22. mája 2021

Čínsky rover Ču-žung zišiel z pristávacej platformy na povrch Marsu a začal prieskum terénuPrvý čínsky rover na Marse zišiel zo svojej pristávacej platformy na povrch planéty. V sobotu to oznámila Čínska ...Zdieľať
china_space_mars_mission_60755 b67ebedd4e464934b353c331f602473b 676x451 22.5.2021  - Prvý čínsky rover na Marse zišiel zo svojej pristávacej platformy na povrch planéty. V sobotu to oznámila Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) s tým, že šesťkolesový robot Ču-žung sa dotkol marťanskej pôdy o 10:40 pekinského času (4:40 stredoeurópskeho letného času).


Čína so svojou vesmírnou sondou na Marse pristála minulý týždeň v sobotu. Stala sa tak druhou krajinou po Spojených štátoch, ktorej sa to úspešne podarilo.

Stroj má radar na hľadanie vody


Čínski vedci dúfajú, že rover bude na planine Utopia Planitia, kde pristál, fungovať najmenej 90 marťanských dní. Ču-žung, ktorý váži zhruba 240 kilogramov, bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu.

Prístroje na jeho palube dokážu posudzovať zloženie miestnych skál či počasie na planéte. Stroj má dokonca aj radar na hľadanie podzemnej vody a ľadu.

Pred tým, ako začal v sobotu s terénnym prieskumom, vykonal rover viacero diagnostických testov.

Na Marse je už americký rover


Čínsky Ču-žung pristál na Marse po tom, čo tam vo februári USA úspešne nasadili svoj rover Perseverance s malou helikoptérou Ingenuity.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) očakáva, že rover v júli nazbiera prvé vzorky, ktoré by mohli na Zem doraziť už v roku 2031.


Zdroj: Webnoviny.sk - Čínsky rover Ču-žung zišiel z pristávacej platformy na povrch Marsu a začal prieskum terénu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štúdia: Elektromobily budú lacnejšie ako spaľovacie do roku 2027
<< predchádzajúci článok
Vo fotosúťaži festivalu Hory a mesto získal Grand Prix Milan Kapusta

Čínsky rover Ču-žung zišiel z pristávacej platformy na povrch Marsu a začal prieskum terénu - diskusné fórum čitateľov