Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júla 2021

Civilná ochrana by mala byť podľa primátorov a starostov v rukách štátuCivilná ochrana by mala byť v rukách štátu. V prieskume, ktorý vykonalo Združenie miest a ...Zdieľať
civilna 676x451 25.7.2021 (Webnoviny.sk) - Civilná ochrana by mala byť v rukách štátu. V prieskume, ktorý vykonalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), sa za túto možnosť vyjadrilo 54,4 percenta starostov a primátorov.


Konštatovali, že štátu by mali pri civilnej ochrane pomáhať mestá a obce. V tlačovej správe o tom informoval ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák.

Opačný postoj, teda že zabezpečenie civilnej ochrany by malo byť v pôsobnosti miest a obcí, ktorým by mal pomáhať štát, deklarovalo 23,9 percenta starostov a primátorov.

Obdobie odkrylo viacero problémov


„Podľa 15,7 percenta respondentov by mala táto agenda zostať výhradne v pôsobnosti štátu, pričom výhradne v pôsobnosti miest a obcí by mala byť civilná ochrana podľa 3,5 percenta štatutárnych predstaviteľov miest a obcí. K otázke sa nevedelo vyjadriť 2,5 percenta opýtaných,“ uvádza Kaliňák.

Civilná ochrana predstavuje systém, ktorého úlohou je chrániť zdravie a eliminovať poškodenie majetku. Musí sa pri ňom koordinovať a komunikovať úzka spolupráca medzi miestnou územnou samosprávou a štátnou správou.

„Aktuálne obdobie odkrylo viacero problémov, ďalšie môžeme vidieť pri živelných pohromách a tiež nepredvídaných situáciách,“ uviedol Kaliňák.

Pýtali sa aj na jasné definovanie úloh samospráv


V prieskume preto ZMOS zisťoval, či je úloha samospráv v legislatíve definovaná dostatočne jasne. Podľa 43,8 percenta opýtaných je definovaná jasne a týmto požiadavkám zodpovedajú aj alokované zdroje.

Podľa 15 percent opýtaných „nie je úloha samospráv definovaná jasne a alokované zdroje nie sú dostatočné“. Tretina, 33 percent opýtaných, sa k otázke nevedelo vyjadriť, 0,6 percenta uviedlo inú odpoveď.

Prieskum ZMOS-u uskutočnili v období od 17. mája do 2. júla na vzorke 529 samospráv.


Zdroj: Webnoviny.sk - Civilná ochrana by mala byť podľa primátorov a starostov v rukách štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico bude trvať na odvolaní ministra Mikulca dovtedy, kým sa mu to nepodarí (video)
<< predchádzajúci článok
Kollár žiada koaličnú radu k Mikulcovi a Kovaříkovi, veci sa už nedajú ďalej zametať pod koberec

Civilná ochrana by mala byť podľa primátorov a starostov v rukách štátu - diskusné fórum čitateľov