Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. apríla 2021

Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní suspendovali Sýrii hlasovacie práva pre chemické útokyČlenské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní ...Zdieľať
baghuz 676x451 21.4.2021 (Webnoviny.sk) - Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v stredu suspendovali hlasovacie práva Sýrie v rámci inštitúcie. Je to trest za opakované použitie toxických plynov zo strany Damasku.


Výsledok hlasovania, ktorý si vyžadoval dvojtretinovú väčšinu na schválenie, predstavuje prvý prípad, keď členský štát OPCW dostal takúto sankciu.

Na suspendovanie hlasovacích práv vyzvala v utorok skupina 46 krajín počas každoročného stretnutia členských štátov. Ako uvádza agentúra AP, zákulisné snahy o dosiahnutie konsenzu o návrhu zlyhali, čo viedlo k stredajšiemu hlasovaniu. Osemdesiatsedem štátov volilo za suspendovanie práv Sýrie, 15 bolo proti a 34 sa zdržalo hlasovania.

Udržanie dôveryhodnosti


Britská delegácia na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter nazvala rozhodnutie „zásadným krokom k udržaniu dôveryhodnosti Dohovoru o chemických zbraniach“. Francúzsky veľvyslanec Luis Vassy, ktorý daný návrh v utorok predstavil, zase skonštatoval, že je to „dobrý deň pre multilateralizmus“.

Sýria, ktorá je členom OPCW od roku 2013, na stretnutí v Haagu bezprostredne nereagovala. Ministerstvo zahraničia v Damasku však rozhodnutie ostro odsúdilo s tým, že krajiny na Západe vykonali „najhoršiu formu vydierania, vyhrážania sa, násilníctva a nátlaku“, aby sa prijalo protisýrske rozhodnutie, ktoré predstavuje „nebezpečný precedens“.

Útok s následkami


Vyšetrovací mechanizmus, ktorý zriadila OPCW, dal dvakrát silám sýrskej vlády za vinu chemické útoky. Minulý týždeň tím uviedol, že našli „opodstatnené dôvody domnievať sa“, že vojenský vrtuľník sýrskeho letectva spustil v roku 2018 na sýrske mesto chlórový valec, ktorý spôsobil zdravotné ťažkosti 12 ľuďom.

Vlani zase našiel opodstatnené dôvody domnievať sa, že sýrske vzdušné sily boli zodpovedné za útoky s použitím chlóru a nervovoparalytickej látky sarín v marci 2017 v meste Latamneh. Už predtým pritom vyšetrovací mechanizmus OPCW a Organizácie Spojených národov obvinil Sýriu z útokov chemickými zbraňami.


Zdroj: Webnoviny.sk - Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní suspendovali Sýrii hlasovacie práva pre chemické útoky © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Autizmus postihuje chlapcov štyrikrát častejšie ako dievčatá. Vedci doteraz nevedeli prečo, odpoveď prekvapila
<< predchádzajúci článok
Ukrajinský prezident podpísal zákon umožňujúci povolanie záložníkov do vojenskej služby

Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní suspendovali Sýrii hlasovacie práva pre chemické útoky - diskusné fórum čitateľov