Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

27. mája 2019

Čo je TOF objektív a ako pomôže zlepšiť fotky zo smartfónu?Už pri niekoľkých modeloch telefónov ste mali možnosť stretnúť sa s pojmom TOF alebo Time-of-Flight objektív.Zdieľať
Čo je TOF objektív a ako pomôže zlepšiť fotky zo smartfónu?

Bratislava, 27. mája 2019 - Už pri niekoľkých modeloch telefónov ste mali možnosť stretnúť sa s pojmom TOF alebo Time-of-Flight objektív. Táto inovácia výrazne zlepšuje schopnosti zachytávania a spracovania obrazu, no len nedávno bola po prvýkrát použitá pre zlepšenie fotografie. Ak je pre vás fotografovanie dôležité, môže byť práve táto chuťovka pri kúpe ďalšieho telefónu rozhodujúca.

 

Najväčšou výzvou pre smartfónovú fotografiu je zachytiť natoľko kvalitnú a realistickú snímku, že ju možno porovnávať so zábermi so zrkadlovky. Vývojári sa v posledných rokoch snažili najmä dosiahnuť čo najrealistickejší Bokeh efekt (efekt rozmazaného pozadia). No medzi optickým bokeh efektom zo zrkadloviek a softvérovo generovaným efektom, ktorý využívajú smartfóny, bol stále veľký rozdiel. Zdá sa, že túto výzvu sa podarilo vývojárom vyriešiť až teraz - pridaním TOF snímača.

 

Novinka v podobe TOF objektívu funguje na podobnom princípe, ako napríklad sonar. Presne meria “hĺbku” snímaného objektu a určuje jeho umiestnenie s bezkonkurenčnou presnosťou. Snímač TOF je v podstate šošovka používaná na výpočet vzdialenosti za použitia časového rozdielu. Ten vzniká kombináciou prenosu svetelných lúčov na rôzne body v priestore pri konštantnej rýchlosti svetla.

 

TOF dosahuje maximálnu chybovosť 1 %, čo je oveľa menej ako pri duálnych objektívoch (10 %) alebo napríklad iba jednom fotoaparáte (20 %). Presné meranie umožňuje snímaču použiť niekoľko rôznych scenárov a úrovní bokeh efektu. A to aj za predpokladu, že fotený objekt a pozadie majú napríklad rovnakú farbu alebo vzor.

 

Samotná technológia TOF nie je žiadnou novinkou. Výrobcovia smartfónov ju už v minulosti využívali, avšak rozdielnym spôsobom - napríklad pre hry alebo funkciu rozšírenej reality (AR). Huawei P30 Pro je prvý telefón, ktorý využíva plný potenciál TOF technológie tak, že ju aplikuje do oblasti fotografie. Vďaka neustálemu vývoju technológií snímania a spracovania obrazu a spolupráci s expertmi z Leica zostáva séria Huawei P na čele mobilnej fotografie a vizuálnej estetiky.

Čo je TOF objektív a ako pomôže zlepšiť fotky zo smartfónu?

Spoločnosti Huawei a Google garantujú, napriek nedávnym udalostiam, že Huawei P30 Pro budete môcť teraz aj v budúcnosti plnohodnotne využívať spolu s operačným systémom Android. A to bez ohľadu na to, či už vlastníkom tejto novinky ste, alebo si ju ešte len plánujete zakúpiť.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Huawei P30 a P30 Pro na Slovensku dostávajú najnovšiu aktualizáciu s Dual View (9. 5. 2019)
 Foto: Fotografi z celého sveta ukázali, čo dokáže Huawei P30 Pro (4. 5. 2019)
 Huawei P30 lite: Nástupca bestselleru prináša najnovšie technologické vychytávky (2. 5. 2019)
 Napriek tlaku USA Huawei zvýšil kvartálne tržby takmer o 40 % (22. 4. 2019)
 Huawei P30 Pro získal prestížne ocenenie TIPA ako najlepší foto smartfón (8. 4. 2019)
 Huawei P30 a P30 Pro ponúknu bezplatnú výmenu rozbitého displeja (6. 4. 2019)
 Huawei predstavil technológiu, ktorá dokáže odhaliť problémy so zrakom u detí vďaka umelej inteligencii (3. 4. 2019)
 Video: Huawei predstavuje bezdrôtové slúchadlá FreeLace a rozširuje portfólio hodiniek Watch GT (2. 4. 2019)nasledujúci článok >>
Tradičná slovenská kultúra dostane podporu vo výške troch miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Ruskú raketu Sojuz zasiahol pri štarte blesk

Čo je TOF objektív a ako pomôže zlepšiť fotky zo smartfónu? - diskusné fórum čitateľov