Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

20. júla 2020

Covid-19 spôsobil nepresné predpovede počasia, problémy sú aj pri včasných varovaniach meteorológovPandémia koronavírusu sa nepriaznivo podpísala aj pod predpovede počasia. Zníženie počtu komerčných letov, ktoré vyvolala, značne ovplyvnilo schopnosť predpovedať počasie presne. Vo svojej štúdii, o ktorej ...Zdieľať
gettyimages 1202097115 min 676x451 20.7.2020  - Pandémia koronavírusu sa nepriaznivo podpísala aj pod predpovede počasia. Zníženie počtu komerčných letov, ktoré vyvolala, značne ovplyvnilo schopnosť predpovedať počasie presne. Vo svojej štúdii, o ktorej informuje televízia CNN, na to poukazuje výskumník Ying Chen z Centra pre životné prostredie Lancasterskej univerzity.

Kritické predpovede hurikánovChen sa vo výskume zameral na predpovede počasia od marca 2020 a porovnal ich so skutočným pozorovaným počasím v rovnakom časovom rámci. Ako zistil, s poklesom hustoty letov v dôsledku ochorenia COVID-19, "od marca do mája 2020 pozoruhodne poklesla presnosť povrchových meteorologických predpovedí". Pokles zaznamenal v prípade teplôt.

Informácie o horúcom a studenom vzduchu sú kritické napríklad pri tvorbe a predpovediach hurikánov. Ak je nemožné zmerať presne teploty, môže byť náročnejšie identifikovať skoré aktívne body.

Pri predpovedi hurikánov sa meteorológovia čiastočne spoliehajú na počítačové modely, ktoré získavajú dáta z rôznych nástrojov, vrátane lietadiel, výletných lodí, satelitov, bójí, meteorologických balónov, pozemných staníc a radarov.

Pandémia značne okresala dáta, ktoré odborníci získavali z lodí a lietadiel, dôležitých zdrojov najmä v oblastiach, kde je výskyt ostatných pozorovacích nástrojov obmedzený.

Včasné varovanie pred extrémnym počasím


Rozdiely sa podľa štúdie líšia podľa oblasti. Odľahlé oblasti, ako sú napríklad Grónsko a Sibír, mali najväčšie problémy so zníženým počtom letov, pretože predpovedať počasie je tam už aj tak náročné.

"Asimilácia pozorovaní z lietadiel poskytuje oveľa väčšie zlepšenie predpovedí v regiónoch, v ktorých sú k dispozícii veľmi obmedzené konvenčné pozorovania," vysvetľuje Chen v štúdii.

Vedec varuje, že problém s presnosťou predpovedí sa bude s pretrvávajúcou pandémiou zhoršovať. "Možno očakávať ďalšie zhoršenie predpovedí počasia a nepresnosť sa v prípade dlhodobých predpovedí môže zväčšiť. Mohlo by to oslabiť včasné varovanie pred extrémnym počasím a spôsobiť ďalšie ťažkosti pre každodenný život v blízkej budúcnosti," skonštatoval Chen.


Zdroj: Webnoviny.sk - Covid-19 spôsobil nepresné predpovede počasia, problémy sú aj pri včasných varovaniach meteorológov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: V nedeľu vykonali iba 24 testov, COVID-19 potvrdili jednému pacientovi (20. 7. 2020)
 Česko hlási rekordný počet aktívnych prípadov Covid-19, podľa epidemiológa stále nejde o druhú vlnu (19. 7. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli len traja nakazení, z ochorenia sa vyliečili ďalší ľudia (19. 7. 2020)
 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hlási rekordný prírastok nakazených koronavírusom. Vyše štvrť milióna za deň (19. 7. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 11 nakazených a nikto sa nevyliečil (18. 7. 2020)
 Moravskosliezsky kraj opäť zavádza obmedzenia a pendleri budú musieť absolvovať testy na koronavírus (17. 7. 2020)
 Koronavírus: Máme ďalších 14 pacientov s COVID-19, najviac zo západu (17. 7. 2020)
 Koronavírus: V stredu u nás pribudlo 24 pacientov s COVID-19 (16. 7. 2020)
 Koronavírus u nás potvrdili 19 pacientom, stúpol aj počet vyliečených (15. 7. 2020)
 Hygiena si posvietila na desiatky prípadov koronavírusu, až 70 percent nakazených nemalo príznaky ochorenia (15. 7. 2020)nasledujúci článok >>
Vydražia listy Florence Nightingaleovej, nález v starom stole sa Angličanovi vyplatil
<< predchádzajúci článok
Národný park Malá Fatra čaká nový program starostlivosti, s jeho tvorbou môžete pomôcť aj vy

Covid-19 spôsobil nepresné predpovede počasia, problémy sú aj pri včasných varovaniach meteorológov - diskusné fórum čitateľov