Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

20. júla 2020

Vydražia listy Florence Nightingaleovej, nález v starom stole sa Angličanovi vyplatil


Tagy: dražba list

V anglickom grófstve Derbyshire objavili vo viktoriánskom stole listy, ktoré svojho času napísala priekopníčka moderného ošetrovateľstvaZdieľať
gettyimages 937748804 676x451 20.7.2020  - V anglickom grófstve Derbyshire objavili vo viktoriánskom stole listy, ktoré svojho času napísala priekopníčka moderného ošetrovateľstva Florence Nightingale.


Sedem listov z rokov 1892 - 1894 skrýval starý stôl v dome v meste Holloway niekoľko desaťročí, tvrdia odborníci z aukčného domu Hansons. Teraz si ich záujemcovia a záujemkyne budú môcť v utorok vydražiť.

Listy starej priateľke


Nightingale písala listy opatrovníčke istej Hannah Allen, ktorá žila v Holloway blízko jej niekdajšieho rodinného domu. Nazýva ju v nich "sestra Hannah Allen" a "dobrá stará priateľka". V čase písania už Nightinghale nemala najlepšie zdravie, čo v korešpondencii aj spomína.

"Ospravedlňte môj krátky odkaz ceruzkou, pretože som, ako obyčajne, ochromená prácou a chorobou a neschopná napísať jediný nadbytočný riadok," uvádza v jednom z listov.

Cenu má každý podpísaný kus


Podľa Jima Spencera, odborníka z Hansons Auctioneers, sú listy "úžasný nález". "Stelesňujú všetko, za čím Nightingale stála - nekonečnú láskavosť a súcit a dôležitosť získania správnej starostlivosti," priblížil.

Predajca zdelil listy v roku 1986, informuje spravodajský portál BBC s tým, že v starom stole ich našiel nedávno. Každý list a kniha, do ktorej sa Nightingale pre Allen podpísala, by mohli v aukcii vyniesť tisíc libier (v prepočte takmer 1 100 eur).


Zdroj: Webnoviny.sk - Vydražia listy Florence Nightingaleovej, nález v starom stole sa Angličanovi vyplatil © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: dražba list
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V kultúre na Slovensku je málo súkromných zdrojov, sponzoring a darcovstvo výrazne zaostávajú
<< predchádzajúci článok
Covid-19 spôsobil nepresné predpovede počasia, problémy sú aj pri včasných varovaniach meteorológov

Vydražia listy Florence Nightingaleovej, nález v starom stole sa Angličanovi vyplatil - diskusné fórum čitateľov