Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. mája 2022

Divákom sa na Festivale pantomímy predstaví stovka umelcovV roku 2022 bude festival výnimočne dvakrát. Na klasický jesenný termín 23. až 26. novembra organizátori pripravujú 29. ročník.Zdieľať
Divákom sa na Festivale pantomímy predstaví stovka umelcov

Celonárodná prehliadka pantomímy a pohybových divadiel s medzinárodnou účasťou PAN 2021 privíta počas tohto týždňa v Liptovskom Mikuláši viac ako stovku umelcov, zahraničných lektorov i hostí. Festival otvorili v stredu 18. mája v dome kultúry, potrvá do soboty 21. mája. TASR o tom informoval organizátor, mím Miroslav Kasprzyk.


Štvrtok je zameraný na vyučovanie v desiatich dielňach. Večerný program odprezentuje divadelné umenie študentov Hudobnej a tanečnej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe, Katedry nonverbálneho divadla. "Diváci sa môžu tešiť na nové predstavenie Normální člověk - Perpetuum mobile, ktoré bolo inšpirované témami z väzenských textov Václava Havla a jeho pantomimickým libretom Perpetuum mobile. V druhej časti študenti odpália etudový večer Mime boom - umenie v pohybe," priblížil Kasprzyk.

Piatok 20. mája je venovaný detskému divákovi. Dopoludnia deti zabaví Teáter Komika Bánov. Klaun Adrián Ohrádka, ktorý podľa organizátorov dokáže zahrať aj na nemožné nástroje, rozosmeje deti v hľadisku. Účastníci budú pokračovať vo vyučovaní v dielňach a večer bude klasické predstavenie Miroslava Kasprzyka MIMshow ozvláštnené napríklad hosťami z HELMIME z Helsínk. Druhá časť večera pripomenie umelca Duška Kubaňa, ktorý dlhé roky učil na festivale improvizovanie.

Sobota 21. mája bude súťažným dňom. Odbornej porote sa predstavia najlepšie dvojice, trojice a súbory Slovenska. Počas dňa zasadne profesijné združenie mímov Slovenska. "Večer spoločne oslávime míma Vladimíra Kulíška, ktorý minulý rok oslávil okrúhle jubileum a 30 rokov profesionálneho účinkovania s pantomímou," dodal Kasprzyk.

V roku 2022 bude festival výnimočne dvakrát. Na klasický jesenný termín 23. až 26. novembra organizátori pripravujú 29. ročník.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SND spojilo domácich choreografov so slovenskými módnymi tvorcami
<< predchádzajúci článok
Zelenskyj otvoril filmový festival v Cannes a povedal, že potrebujeme nového Chaplina (video)