Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. novembra 2023

Dosky 2023: Divadelnou inscenáciou roka je Kocúrkovo v SND, získalo štyri ceny Dosky


Tagy: Dosky 2023

Za najlepších hercov vyhlásili Mareka Geišberga a Luciu Jaškovú, ktorí stvárnili hlavné postavy v inscenácii Hekuba Slovenského komorného divadla v Martine.Zdieľať
Dosky 2023: Divadelnou inscenáciou roka je Kocúrkovo v SND, získalo štyri ceny Dosky

Asociácia súčasného divadla vyhlásila dnes (13.11.) večer počas slávnostného ceremoniálu v bratislavskom Divadle Pavla Orságha Hviezdoslava výsledky ankety 26. ročníka Divadelných ocenení sezóny Dosky 2023.

Najviac Dosiek – celkom štyri - získala inscenácia Kocúrkovo činohry Slovenského národného divadla. Za hudbu k tejto inscenácii bol ocenený Róbert Mankovecký, za scénografiu Michal Lošonský a za réžiu Rastislav Ballek. Táto inscenácia zároveň získala aj Cenu za najlepšiu inscenáciu sezóny.

Obe herecké ceny putujú do Slovenského komorného divadla v Martine. Získali ich Marek Geišberg za postavu Agamemnona, achájskeho kráľa a Lucia Jašková za postavu Hekuby, trójskej kráľovnej v inscenácii hry Mariny Carr Hekuba v réžii Lukáša Brutovského.

Cenu za najlepší kostým vyhrala druhý raz za sebou Bet Moth, civilným menom Alžbeta Kutliaková, za kostýmy v nezávislom projekte Alžbety Vzguly Toni Wolff zisťuje, že prerobila milióny, nezávislého divadla Uhol_92 v Bratislave.

Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského získalo cenu za Mimoriadny počin v činohernom divadle za kolektívny projekt Sme krajina: Príbeh ľudí, priehrady a času, ktorý vznikol pod vedením českých tvorkýň Petry Tejnorovej a Marty Ljubkovej.

Hudobná skladateľka Ľubica Čekovská získala cenu za Mimoriadny počin v hudobnom divadle za operu Impresario Dotcom, ktorá mala svoju svetovú premiéru na Bregenzer Festspiele v koprodukcii so Slovenským národným divadlom. Na Slovensku sa zatiaľ prezentovala jediný krát v októbri 2022, na ďalšie reprízy v SND sa diváci môžu tešiť už v januári 2024.

Za mimoriadny počin v tanečnom divadle bola označená choreografia talianskeho tvorcu Manuela Rondu s názvom YOLT – You Only Live Twice, ktorú pripravil s kolektívom fungujúcim pod značkou Tanečno na základe ich viacročnej spolupráce. Skupina je známa nielen organizovaním rovnomenného tanečného festivalu na Orave, ale aj vlastnými umeleckými aktivitami jeho členov.

Mimoradnu cenu asociácia udelila in memoriam fotografovi Ctiborovi Bachratému, ktorý zomrel 27. augusta 2023 vo veku 68 rokov.

Anketu Dosky vyhlasuje Asociácia súčasného divadla (ASD). Ceny sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec. Dosky sa udeľujú za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v období od 1. augusta 2022 do 31. júla 2023. O výsledku rozhodovalo 40 kritikov, teoretikov umenia a publicistov. Udeľovanou cenou je doska s postriebreným štítkom. Autorom výtvarného návrhu ceny je Aleš Votava, jej realizátorom je akademický sochár Tomáš Lupták.

Víťazi:

Mimoriadny počin v činohernom divadle
Petra Tejnorová, Marta Ljubková a kol. za inscenáciu Sme krajina: Príbeh ľudí, priehrady a času, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene

Mimoriadny počin v tanečnom divadle
Manuel Ronda za choreografiu inscenácie YOLT – You Only Live Twice, Tanečno & Manuel Ronda

Mimoriadny počin v hudobnom divadle
Ľubica Čekovská za autorstvo opery Impresario Dotcom, Opera SND v koprodukcii s Bregenzer Festspiele

Najlepšia scénická hudba
Róbert Mankovecký za hudbu v inscenácii hry Jána Chalupku Kocúrkovo, Činohra SND, Bratislava

Najlepší kostým sezóny
Bet Moth (Alžbeta Kutliaková) za kostýmy v inscenácii hry Alžbety Vzguly Toni Wolff zisťuje, že prerobila milióny, Uhol_92, Bratislava

Najlepšia scénografia
Michal Lošonský za scénografiu v inscenácii hry Jána Chalupku Kocúrkovo, Činohra SND

Najlepší mužský herecký výkon
Marek Geišberg za postavu Agamemnona, achájskeho kráľa v inscenácii hry Mariny Carr Hekuba, Slovenské komorné divadlo, Martin

Najlepší ženský herecký výkon
Lucia Jašková za postavu Hekuby, trójskej kráľovnej v inscenácii hry Mariny Carr Hekuba, Slovenské komorné divadlo, Martin

Najlepšia réžia
Rastislav Ballek (Kocúrkovo)

Najlepšia inscenácia
Kocúrkovo


Tagy: Dosky 2023
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 DOSKY 2022 získali Fialová aj Kostelný, najlepšou inscenáciou je Špina (25. 10. 2022)
 VIDEO: Ocenenie Dosky 2018 získala inscenácia Americký cisár (8. 10. 2018)
 VIDEO: Dosky 2017 získala inscenácia Arsilda Opery SND (16. 10. 2017)
 DOSKY 2017: Zverejnili nominácie na ceny DOSKY 2017, najviac získalo Slovenské národné divadlo (23. 9. 2017)
 Obrazom: Činohra SND zožala úspech v cenách DOSKY (19. 9. 2016)
 Takéto sú nominácie na divadelné ocenenia Dosky 2016 (7. 9. 2016)nasledujúci článok >>
Ospevovaná kapela Black Pumas, kultová Morcheeba, punk rockoví The Armed a popoví Jockstrap sú nové mená Pohody 2024
<< predchádzajúci článok
Video: Robo Opatovský predstavil videoklip k fanúšikmi milovanej skladbe V bájnom Betlehéme