Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

06. novembra 2021

Drony stresujú živočíchy v prírode, ochranári sa preto podieľali na vývoji aplikácie pre ich užívateľovŠtátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) nadviazala spoluprácu s Občianskym združením Mám Dron.Zdieľať
Drony stresujú živočíchy v prírode, ochranári sa preto podieľali na vývoji aplikácie pre ich užívateľov

Cieľom spolupráce je zvyšovanie povedomia o zodpovednom využívaní vzdušného priestoru nielen profesionálmi, ale aj amatérskymi používateľmi dronov.

Poskytli údaje o chránených územiach

ŠOP SR sa podieľala aj na aplikácii MamDron. V tlačovej správe o tom informovala Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu ŠOP SR.

Aplikácia MamDron je bezplatná aplikácia, ktorá poskytuje užívateľom všetky dostupné a nevyhnutné informácie k zodpovednej príprave na bezpečný let z viacerých verejných aj súkromných zdrojov, ako aj od orgánov štátnej správy a samospráv.

„Štátna ochrana prírody sa na vývoji mobilnej aplikácie podieľala poskytnutím údajov o chránených územiach. Cieľom je informovať o lokalitách, kde je z pohľadu zákona o ochrane prírody a krajiny obmedzený let s lietajúcim zariadením,“ uvádzajú ochranári.

Kolízie s dravými vtákmi

Ochranári dodávajú, že lietajúce zariadenia pôsobia stresujúco na druhy živočíchov vrátane tých chránených, ktoré v letiacom drone vidia dravca.

„Tiež sú evidované kolízie s dravými druhmi vtákov, ktoré považovali dron za korisť a stret s dronom im spôsobil vážne zranenia,“ konštatuje ŠOP SR. Rešpektovanie opatrení je podľa ochranárov cieľom chrániť tieto vzácne druhy.

Viac info: https://mamdron.sk/

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: DJI predstavil špičkový dron DJI Mavic 3
<< predchádzajúci článok
George Clooney žiada médiá, aby nezverejňovali fotografie jeho detí