Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. februára 2020

Egyptského exprezidenta Mubaraka pochovali s vojenskými poctami, vláda vyhlásila smútok (video)


Tagy: pohreb

V Káhire sa v stredu konal vojenský pohreb bývalého dlhoročného egyptského prezidenta Husního Mubaraka, ktorý zomrel v utorok v nemocnici vo veku 91 rokov. Na procesii sa zúčastnil aj súčasný egyptský ...Zdieľať
egypt_mubark_funeral_15528 ee808d531c564bb7a4039958dbd5e03c 676x451 26.2.2020 (Webnoviny.sk) - V Káhire sa v stredu konal vojenský pohreb bývalého dlhoročného egyptského prezidenta Husního Mubaraka, ktorý zomrel v utorok v nemocnici vo veku 91 rokov. Na procesii sa zúčastnil aj súčasný egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí, ktorý šiel za rakvou spolu s dvoma Mubarakovými synmi. Rakvu zahalenú zástavou viezol koč ťahaný koňmi.


Pohreb sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia a vysielala ho naživo štátna televízia. Vláda vyhlásila v tejto súvislosti trojdňový štátny smútok. Po procesii Mubarakovo telo previezli do hrobky na niekoľko kilometrov vzdialený rodinný cintorín v káhirskej štvrti Heliopolis.

Mubarak sa narodil 4. mája 1928. Prezidentom sa stal v roku 1981. Bol verným spojencom Spojených štátov, bojoval proti islamským militantom a udržiaval mier s Izraelom. V roku 2011 odstúpil pod tlakom protestov, ktoré si vyžiadali stovky obetí a tisícky zranených. Demonštrácie vypukli 25. januára 2011, pričom ľudia žiadali ekonomické a politické reformy a prezidentovu rezignáciu.

V roku 2012 ho odsúdili na doživotie za to, že nezabránil zabitiu takmer 900 ľudí počas protestov. Najvyšší súd ho neskôr oslobodil.
Zdroj: Webnoviny.sk - Egyptského exprezidenta Mubaraka pochovali s vojenskými poctami, vláda vyhlásila smútok (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: pohreb
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Voľby 2020: Prezidentka Čaputová kritizuje, že Slováci sa pred voľbami nevyhli klamstvu či manipulácii strachom
<< predchádzajúci článok
Dostál zverejnil správy medzi Kiskom a Pellegrinim, potvrdzujú tvrdenia exprezidenta o vydieraní

Egyptského exprezidenta Mubaraka pochovali s vojenskými poctami, vláda vyhlásila smútok (video) - diskusné fórum čitateľov