Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2007

EP obviňuje 13 krajín z tajnej spolupráce so CIA



Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v stredu správu dočasnej vyšetrovacej komisie o aktivitách CIA na európskom území. Záverečný dokument obviňuje 13 európskych štátov vrátane ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v stredu správu dočasnej vyšetrovacej komisie o aktivitách CIA na európskom území. Záverečný dokument obviňuje 13 európskych štátov vrátane Veľkej Británie, Poľska, Nemecka, Talianska, Rumunska a Švédska zo spolupráce s americkou tajnou službou pri prevoze alebo väznení ľudí podozrivých z terorizmu. Slovensko medzi týmito krajinami nie je. Za prijatie správy hlasovalo 382 europoslancov, proti bolo 256. Komisár pre spravodlivosť a bezpečnosť Franco Frattini pred hlasovaním vyzval členské štáty EÚ, aby pokračovali vo vyšetrovaní a neváhali prijať sankcie voči krajinám, ktoré sa mohli podieľať na nelegálnej činnosti CIA.

Členovia komisie, medzi nimi aj dvaja slovenskí europoslanci Monika Beňová a Miloslav Mikolášik, viac ako rok vyšetrovali a preverovali podozrivé informácie o aktivitách CIA v Európe. Cieľom vyšetrovania malo byť aj potvrdenie alebo vyvrátenie existencie tajných väzníc CIA, o ktorých hovorila vyšetrovacia správa Rady Európy.

Výsledná správa neprináša žiadne priame dôkazy o tom, že by CIA v minulosti prevádzkovala v Európe tajné väznice, tak ako to minulý rok naznačovali niektoré americké, nemecké a poľské denníky. Dokument však obviňuje 14 členských krajín EÚ, ako aj šéfa európskej diplomacie Javiera Solanu z nedostatočnej spolupráce.

Správu už minulý týždeň kritizovali európski ľudovci, ktorí ju považujú za "nevyváženú“. "Neexistujú dôkazy o tom, že by členské štáty vedeli o tajných preletoch lietadiel CIA,“ uvádza sa vo vyhlásení talianskeho konzervatívca Jasa Gawronskeho. Miloslav Mikolášik (KDH) pre agentúru SITA uviedol, že "je v záujme všetkých, aby sa preukázalo, či takéto praktiky existovali, no táto komisia to nedokázala". Mikolášik je toho názoru, že na správu mohla mať vplyv aj politická orientácia jej predkladateľa, Taliana Claudia Favu, ktorý je podľa slovenského europoslanca "komunista.“

Monika Beňová uviedla, že cieľom správy "nebolo kritizovať CIA, ale európske vlády". V pléne žiadala, aby Javier Solana vyvodil "osobnú zodpovednosť“ za nedostatok informácií. Viacerí kritici pred hlasovaním povedali, že správa neprináša nič, čo by už neobsahoval dokument Rady Európy zverejnený minulý rok, a pripomínali, že jej príprava stála 2 milióny eur.

Schváleniu správy predchádzali slovné súboje o to, či z navrhovaného textu v snahe zachrániť jeho celkový obsah vynechať tie najostrejšie časti. Organizácia Amnesty International poslala pred hlasovaním médiám vyhlásenie, v ktorom varuje pred "oslabením obsahu správy".

Správa sa opiera o záznamy o viac ako 1 200 nenahlásených preletoch lietadiel CIA a americkej armády nad európskym územím, záznamy dôverných rozhovorov a o výpovede svedkov, vrátane ľudí, ktorých mala uniesť americká rozviedka. Americký prezident George Bush v septembri priznal, že Spojené štáty mali v zahraničí špeciálne väznice pre teroristov, no ani jedno z nich sa nemalo nachádzať v Európe.

Slovensko sa medzi krajinami, ktoré správa EP obviňuje zo spolupráce s americkou tajnou službou pri prevoze alebo väznení ľudí podozrivých z terorizmu nenachádza. "Nič z podozrení sa nepotvrdilo a Slovensko našťastie nie je medzi dotknutými krajinami,“ povedala pre agentúru SITA Beňová. Potvrdil to aj Mikolášik: "Všetky zodpovedné osoby z ministerstva vnútra, spravodlivosti a SIS mi potvrdili, že na Slovensku nepristávali lietadlá CIA, ani neprelietavali naším vzdušným priestorom a nezadržiavali väzňov,“ povedal pre agentúru SITA.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hreha je za mimosúdne dohody, ak sú výhodnejšie
<< predchádzajúci článok
Komárňanská univerzita najviac pyká za register študentov