Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. februára 2007

Komárňanská univerzita najviac pyká za register študentovMinister školstva Ján Mikolaj dal najväčší finančný trest za poskytovanie údajov do centrálneho registra študentov Univerzite Jána Selyeho v Komárne. Škola mala pôvodne dostať 802-tisíc ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) - Minister školstva Ján Mikolaj dal najväčší finančný trest za poskytovanie údajov do centrálneho registra študentov Univerzite Jána Selyeho v Komárne. Škola mala pôvodne dostať 802-tisíc korún, ale napokon dostala len šesťtisíc. Vyplýva to z dokumentov, ktoré na svojej webovej stránke zverejnil rezort a informáciu potvrdil aj rektor komárňanskej univerzity Sándor Albert. Šéf rezortu Mikolaj to však odmieta. "Poslali sme všetkým všetko," vyhlásil na dnešnej tlačovej besede. Podľa neho údaje o študentoch, ktoré poslala univerzita v Komárne, boli zlé a nepresné a neodoslali ich do stanoveného termínu. Albert mu oponuje a tvrdí, že nezrovnalosti v údajoch nemali, len ich poslali o "jeden, dva dni neskôr."

Albert uviedol, že univerzita zápasí s finančnými problémami. Podľa neho aj toto rozhodnutie ministra ohrozuje existenciu školy. "Nemáme financie na platy. V marci zrejme budeme nútení vyhlásiť bankrot." Nechcel komentovať, či im minister úmyselne nedal peniaze, keďže Mikolaja nominovala do funkcie Slovenská národná strana, ktorá bola proti tomu, keď v roku 2003 schválila vznik tejto školy Dzurindova vláda. Bývalý minister školstva László Szigeti z SMK si myslí, že "jednoznačne ide o politicky motivované prerozdelenie." Podľa neho súčasná vláda a vedenie ministerstva používa "rafinované kroky", aby ohrozili fungovanie univerzity.

Rezort zastavil 10 % z dotácií za obdobie september až december minulého roka pre všetky verejné vysoké školy, pretože nebol spokojný s tým, ako spolupracovali pri vytváraní registra. V ministerskom materiáli sa píše, že peniaze opätovne rozdelí minister podľa toho, "ako vysoké školy pristupovali k napĺňaniu centrálneho registra študentov." Tento postup kritizuje kvestorka Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Helena Žideková. Nepáči sa jej, že kritérium umožňovalo subjektívne posudzovanie. "Kto posúdi, ako boli školy ústretové pri tvorbe registra?" pýta sa Žideková. Upozorňuje aj na to, že ministerstvo konalo neférovo, keď Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technickej univerzite v Košiciach a Prešovskej univerzite v Prešove finančne prilepšilo podľa nového rozdelenia. "Tieto školy boli pritom pilotnými univerzitami, ktoré sa tak mohli pripraviť na odovzdanie údajov. Je to nefér voči iným školám," dodala Žideková.

Viacerí rektori škôl potvrdili agentúre SITA, že od rezortu im prišlo menej peňazí, než mali dostať podľa pôvodného rozpisu. Rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Eduard Kostolanský povedal, že zo stopnutých 10 % im vrátili niečo vyše polovice. "Mali sme nejaké chyby v údajoch, ale už máme všetko v poriadku." Naopak, rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a rektor Technickej univerzity vo Zvolene Ján Tuček uviedli, že ich školy ešte nemajú všetky údaje v poriadku. Napriek tomu dostali od ministra peniaze navyše. Minister Mikolaj dnes však vyhlásil, že "sa nemohlo stať", aby školy, ktoré nemajú dáta v poriadku, dostali peniaze navyše. Najlepšie obišla Akadémia umení v Banskej Bystrici, ktorej prišlo na účet takmer 3,5-násobne viac financií, než im rezort zastavil.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EP obviňuje 13 krajín z tajnej spolupráce so CIA
<< predchádzajúci článok
Japonsko používa nový satelitný varovný systém pre tsunami