Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2023

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO, žiada „otvoriť cestu“ do EÚTurecký prezident Recep Tayyip Erdoğan deň pred začiatkom summitu Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v litovskom Vilniuse ...Zdieľať
belgium_nato_summit_21092 0b3e8fa484c743c4aa0b3a177861f60e 676x471 10.7.2023 (SITA.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan deň pred začiatkom summitu Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v litovskom Vilniuse vyhlásil, že Ankara by mohla schváliť členstvo Švédska v aliancii, ak Európania „otvoria cestu“ tureckej kandidatúre do Európskej únie (EÚ).


Erdoğan, ktorého krajina odďaľuje svoj konečný súhlas s členstvom Švédska v NATO, to povedal v pondelok v Ankare pred odletom na samit. Turecko je kandidátom na vstup do EÚ, ale jeho integrácia sa zastavila v dôsledku úpadku demokracie a sporov s Cyprom, ktorý je členom EÚ.

Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström vyjadril v pondelok optimizmus, že Turecko upustí od svojich námietok voči členstvu Švédska v NATO, pričom povedal, že v súvislosti s pristúpením tejto severskej krajiny nie je na stole otázka „či“, ale „kedy“. Erdoğan a švédsky premiér Ulf Kristersson by sa mali stretnúť v priebehu pondelka v hlavnom meste Litvy.


Zdroj: SITA.sk - Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO, žiada „otvoriť cestu“ do EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Putin niekoľko dní po vzbure prijal Prigožina a veliteľov wagnerovcov, vypočul si ich vysvetlenia
<< predchádzajúci článok
Ukrajina si na summite v Litve vypočuje „áno“ vstupu do NATO, otázne však je v akej podobe