Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2019

EÚ vyzvala víťazov volieb v Kosove na pokračovanie reforiemDievčatko spolu s otcom vhadzuje hlasovací lístok do volebnej urny v Prištine počas predčasných volieb v Kosove 6. októbra 2019.Zdieľať
Dievčatko spolu s otcom vhadzuje hlasovací lístok do volebnej urny v Prištine počas predčasných volieb v Kosove 6. októbra 2019. Foto: TASR/AP
Brusel 8. októbra (TASR) - Európska únia v utorok privítala pokojný priebeh nedeľňajších parlamentných volieb v Kosove. Európska komisia (EK) zároveň vyzvala budúcu vládu z Prištiny, aby urýchlene obnovila program reforiem.


"Kosovo sa musí vrátiť k dialógu so Srbskom, ktorý bol sprostredkovaný Bruselom s cieľom normalizovať vzájomné vzťahy," uviedla šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová v spoločnom vyhlásení s eurokomisárom pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannesom Hahnom.

Podľa ich vyjadrenia exekutíva EÚ očakáva, že všetci politickí aktéri sa budú aj naďalej angažovať v procesoch, ktoré sú nevyhnutné pre budúcnosť Kosova, za pokrok na jeho európskej ceste, a čo je najdôležitejšie, v prospech obyvateľov Kosova a celého regiónu.

V predčasných parlamentných voľbách v Kosove zvíťazili opozičné strany Sebaurčenie (Vetëvendosje) a Demokratická liga Kosova (LDK), ktoré tak ukončili doterajšiu nadvládu Demokratickej strany Kosova (PDK) podporujúcej prezidenta Hashima Thaciho.

Podľa tlačovej agentúry DPA líder Sebaurčenia Albin Kurti, ktorý má najväčšie šance stať sa ďalším predsedom vlády, bol tvrdým kritikom predchádzajúcich vlád, ktoré obviňoval z korupcie. Zároveň je však aj kritikom politického dialógu medzi Belehradom a Prištinou, ktorý sprostredkovala EÚ, pričom trvá na tom, že kosovská strana urobila voči Srbom príliš veľa ústupkov.

Nezávislosť Kosova uznáva 116 krajín sveta vrátane 23 z 28 členských štátov Európskej únie. Jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova odmieta uznať päť krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dva návrhy zákonov nie sú podľa výboru v súlade s rokovacím poriadkom
<< predchádzajúci článok
TRAGÉDIA: Pri prácach v pivnici zasypalo muža, zomrel v nemocnici

EÚ vyzvala víťazov volieb v Kosove na pokračovanie reforiem - diskusné fórum čitateľov