Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. januára 2024

Europarlament je znepokojený stavom právneho štátu na Slovensku, obáva sa korupcie aj paragrafu 363



Obavy o schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii vyjadrili členovia Európskeho parlamentu (EP) v uznesení, ktoré prijali v stredu 496 hlasmi. Proti prijatiu ...



Zdieľať
slovensko europska unia 676x356 17.1.2024 (SITA.sk) - Obavy o schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii vyjadrili členovia Európskeho parlamentu (EP) v uznesení, ktoré prijali v stredu 496 hlasmi. Proti prijatiu uznesenia bolo 70 europoslancov a 64 členov EP sa hlasovania zdržalo. Dôvodom znepokojenia je novela slovenského trestného zákona, ktorú navrhla nová vláda Roberta Fica. Informuje o tom tlačový odbor EP.

Neoprávnené využitie zrýchleného legislatívneho procesu


„Poslanci sú obzvlášť znepokojení neoprávneným využitím zrýchleného legislatívneho procesu v prípade novely trestného zákona a rozpustenia Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý rieši prípady korupcie a závažné trestné činy. Tieto zmeny ohrozujú integritu súdnych procesov a podľa poslancov oslabujú boj EÚ proti podvodom," konštatuje správa EP.

Europoslanci zároveň vyzývajú slovenskú vládu, aby prehodnotila navrhované zmeny v legislatíve týkajúcej sa ochrany oznamovateľov, keďže podľa návrhu nových pravidiel by oznamovatelia mohli byť retroaktívne zbavení ochrany, dodáva EP.

Reforma 363 paragrafu


Európsky parlament ďalej vyzýva slovenskú vládu, aby sa zaoberala dlhodobou výzvou na reformu paragrafu 363 slovenského trestného poriadku.

Europarlament veľmi znepokojujú aj plány na prijatie právnych predpisov na Slovensku, ktoré by oslabili občiansky priestor obmedzením práce mimovládnych organizácií a stigmatizáciou organizácií financovaných zo zahraničia, konštatuje správa EP.


Zdroj: SITA.sk - Europarlament je znepokojený stavom právneho štátu na Slovensku, obáva sa korupcie aj paragrafu 363 © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rezolúcia Európskeho parlamentu potvrdila obavy mimovládnych organizácií. Brusel sa obáva dopadov na živé korupčné prípady
<< predchádzajúci článok
Prezidentka Čaputová nevie, s akými „odborníkmi“ spolupracoval Susko na novele Trestného zákona