Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. apríla 2024

Europoslanci sa budú zaoberať novou smernicou o boji proti praniu špinavých peňazí, informovala BeňováPoslanci Európskeho parlamentu sa budú v stredu zaoberať posúdením návrhu jednotných pravidiel Európskej únie zameraných na ...Zdieľať
65e9a694f2fb7195307759 676x451 24.4.2024 (SITA.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu sa budú v stredu zaoberať posúdením návrhu jednotných pravidiel Európskej únie zameraných na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.


Ako informovala europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD), ide o balík legislatívnych predpisov, ktorý bol dohodnutý s Európskou radou začiatkom tohto roka.

Obsahuje šiestu smernicu o boji proti praniu špinavých peňazí, ku ktorej aktualizácii dochádza po viac ako šiestich rokoch, nariadenie EÚ o jednotnom súbore pravidiel a tiež predpis, ktorý zriaďuje Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Úlohy nového európskeho úradu


Medzi úlohy nového európskeho úradu bude patriť napríklad dohľad nad najrizikovejšími finančnými subjektmi, ako aj účinné zabraňovanie akýmkoľvek zlyhaniam v oblasti dohľadu.

Zároveň bude musieť efektívne spolupracovať s príslušnými národnými orgánmi v jednotlivých členských štátoch,“ priblížila Beňová.

Nový súbor pravidiel má umožniť lepší prístup k informáciám o skutočnom vlastníctve, obmedzuje výšku hotovostných transakcií a dáva viac právomocí finančným spravodajským jednotkám.

Definuje príslušné nástroje na analýzu a odhaľovanie podozrivých prípadov prania špinavých peňazí, financovania terorizmu, ako aj pozastavenie súvisiacich finančných operácií,“ dodala europoslankyňa.

Podobné zameranie mal ÚŠP


Na Slovensku mal podobné zameranie Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý koalícia Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS zrušila. Jeho spisy prevzali krajské prokuratúry.

Pod Úrad špeciálnej prokuratúry spadali trestné činy terorizmu, extrémizmu, falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí či zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Zaoberal sa tiež ekonomickou trestnou činnosťou, korupciou, poškodzovaním finančných záujmov Európskej únie, machináciami pri verejnom obstarávaní a dražbe, úkladnými vraždami a zločineckými skupinami.


Zdroj: SITA.sk - Europoslanci sa budú zaoberať novou smernicou o boji proti praniu špinavých peňazí, informovala Beňová © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z vraždy muža v Petržalke obvinili 45-ročnú ženu, hrozí jej väzenie na 15 až 20 rokov (foto)
<< predchádzajúci článok
Stav ľudských práv sa na Slovensku nezlepšil, Amnesty International poukazuje na viaceré problémy