Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Európsky preukaz zdravotného poistenia vám nepokryje prevoz zo zahraničia, ošetriť sa môžete len v štátnej nemocnici. Aké výhody prináša cestovné poistenie?



Dovolenková sezóna vrcholí a s ňou ruka v ruke i počet poistných udalostí, ktoré sa klientom a klientkam udejú práve počas pobytov v zahraničí.



Zdieľať
gettyimages 1492396261 676x451 21.7.2023 (SITA.sk) - Dovolenková sezóna vrcholí a s ňou ruka v ruke i počet poistných udalostí, ktoré sa klientom a klientkam udejú práve počas pobytov v zahraničí. Union poisťovňa upozorňuje, že medzi Európskym preukazom zdravotného poistenia a komerčným cestovným poistením sú značné rozdiely v krytí nákladov, ktoré môžu klientov v prípade ochorenia alebo úrazu v zahraničí postihnúť.


"Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) majú občania Európskej únie nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť na území členských štátov EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku za rovnakých podmienok, teda v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií, ako domáci poistenci. To znamená, že ak sa platí za zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí tak ako poistenec príslušnej krajiny. Spoluúčasť sa týka napríklad zdravotnej starostlivosti v Grécku, Francúzsku či Taliansku, či už ako súčasť ošetrenia alebo ako úhrada liekov. Ak by bol v prípade vážnych situácií potrebný prevoz poisteného naspäť na Slovensko, repatriácia zo zahraničia nie je v rámci EPZP hradená vôbec, teda tieto náklady znáša priamo poistený," informuje hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová.

Poistenie liečebných nákladov v zahraničí v rámci cestovného poistenia pokrýva všetky náklady pri ošetrení, vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice a tiež prevoz na územie Slovenskej republiky. V prípade úmrtia kryje poistenie prevoz telesných pozostatkov. Kým sa ošetrenie na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia poskytuje len u lekára v štátnych zariadeniach, komerčné cestovné poistenie zahŕňa aj ošetrenie u súkromného lekára.

"Pri plánovaní dovolenky mimo Európskej únie jednoznačne odporúčame cestovné poistenie, Európsky preukaz zdravotného poistenia je v krajinách ako Turecko či Egypt zbytočný. Dôležité je však spomenúť aj to, že komerčné cestovné poistenie kryje náklady spojené s ošetrením pri náhlej zmene zdravotného stavu ako je ochorenie, či úraz. Pri existujúcich ochoreniach preto odporúčame, aby si klienti zobrali všetky potrebné lieky na dovolenku so sebou," dodáva Baluchová.































Európsky preukaz zdravotného poistenia Komerčné cestovné poistenie
Platí len v EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku Platí na celom svete, v krajine podľa výberu uzavretej územnej platnosti poistenia klienta
Kryje zdravotnú starostlivosť v štátnom zdravotníckom zariadení Kryje zdravotnú starostlivosť aj v súkromných zdravotníckych zariadeniach
Kryje zdravotnú starostlivosť podľa lokálnych podmienok (spoluúčasť pacienta, doplatky za lieky) Pokrýva všetky nevyhnutné náklady pri ošetrení, vrátane liekov, hospitalizácie
Nekryje prevoz naspäť na územie SR ani repatriáciu telesných pozostatkov Kryje prevoz naspäť na územie SR aj repatriáciu telesných pozostatkov
Neposkytuje asistenčnú pomoc Neobmedzená asistenčná služba
Úhrada nákladov prebieha medzi zdravotnými poisťovňami Lekár môže vyžadovať priamu úhradu nákladov za ošetrenie

Informačný servis


Zdroj: SITA.sk - Európsky preukaz zdravotného poistenia vám nepokryje prevoz zo zahraničia, ošetriť sa môžete len v štátnej nemocnici. Aké výhody prináša cestovné poistenie? © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pellegrini žiada Ódora o okamžitú pomoc samosprávam, peniaze podľa Hlasu premrhala Hegerova a Matovičova vláda (video)
<< predchádzajúci článok
Chod polície na Slovensku by zefektívnilo 12 opatrení, analýza ÚHP upozorňuje aj na klesajúcu dôveru ľudí