Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. septembra 2021

Expolicajt Chauvin sa plánuje voči odsúdeniu za zabitie Floyda odvolať, sudca mal zneužiť svoju právomocBývalý minneapoliský policajt Derek Chauvin sa plánuje odvolať voči odsúdeniu z vraždy AfroameričanaZdieľať
george_floyd_officer_trial_23649 f55bbbffee474f219fe6985d59c8169d 676x383 24.9.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalý minneapoliský policajt Derek Chauvin sa plánuje odvolať voči odsúdeniu z vraždy Afroameričana Georgea Floyda v roku 2020 a súvisiacemu trestu. V súdnych dokumentoch, podaných vo štvrtok uvádza, že sudca zneužil svoje právo alebo sa mýlil počas niekoľkých kľúčových bodov v procese s ním.


Chauvin uviedol, že sa plánuje odvolať zo 14 dôvodov. Okrem iného tvrdí, že sudca Peter Cahill zneužil svoje právo, keď odmietol Chauvinovu žiadosť o premiestnenie procesu z okresu Hennepin v dôsledku publicity pred procesom.

Policajta usvedčili z viacerých činov


Svoje právo tiež sudca napríklad podľa neho zneužil, keď odmietol jeho žiadosť o oddelenie poroty počas celého procesu a keď odmietol žiadosti o odloženie pojednávania alebo o schválenie nového. Všetky dôvody, ktoré Chauvin uviedol vo svojom oznámení na podloženie odvolania, už počas procesu uvádzal jeho právnik.

Bývalého policajta tento rok uznali vinným zo štátnych obvinení z neúmyselnej vraždy druhého stupňa, vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa. V júni dostal trest odňatia slobody na 22 a pol roka.

Muž je tiež obvinený na federálnom súde, a to z porušenia občianskych práv Floyda, keď mu kľačal na krku, zatiaľ čo on ležal na chodníku, nevzdoroval a lapal po dychu. V prípade týchto obvinení Chauvin popiera vinu.

Zásah voči Floydovi vyvolal globálne protesty


Chauvin mal 90 dní od vyhlásenia trestu na podanie oznámenia o úmysle odvolať sa. Okrem tohto oznámenia podal tiež návrh na pozastavenie konania o odvolaní, kým najvyšší súd nepreskúma skoršie rozhodnutie o zamietnutí verejného obhajcu, aby ho zastupoval v odvolacom procese.

Štyridsaťšesťročný Floyd zomrel 25. mája 2020 v Minneapolise po tom, ako mu biely policajt Chauvin zhruba deväť minút kľačal na krku, zatiaľ čo on lapal po dychu. Muža zatkli pre údajné použitie falošnej dvadsaťdolárovej bankovky. Zábery zo zatýkania vyvolali globálne protesty proti rasizmu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Expolicajt Chauvin sa plánuje voči odsúdeniu za zabitie Floyda odvolať, sudca mal zneužiť svoju právomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priame ohrozenie Európy kolapsom spoločnosti Evergrande je minimálne, upokojuje šéfka ECB
<< predchádzajúci článok
Spoločnosť Evergrande nesplnila termín a veriteľom neuhradila splátku úrokov za vyše 80 miliónov dolárov

Expolicajt Chauvin sa plánuje voči odsúdeniu za zabitie Floyda odvolať, sudca mal zneužiť svoju právomoc - diskusné fórum čitateľov