Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. novembra 2022

Expolicajta Kučerku hospitalizovali, súd musel termín zasadnutia zrušiťPredseda senátu Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment zrušil termín verejného zasadnutia vo veci stíhaného expolicajtaZdieľať
gettyimages 1090431444 676x338 23.11.2022 (Webnoviny.sk) - Predseda senátu Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment zrušil termín verejného zasadnutia vo veci stíhaného expolicajta Mariána Kučerku pôvodne plánovaný na štvrtok 24. novembra. Ako informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová, dôvodom je náhla hospitalizácia obžalovaného. Nový termín verejného zasadnutia podľa nej zatiaľ nebol určený.

Uznal za vinného


Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v tomto prípade uznal v marci tohto roku bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok. Marián Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.

Prijímanie úplatku


Prokurátor bývalého vyšetrovateľa NAKA obžaloval pre skutok kvalifikovaný ako zločin prijímania úplatku a druhý skutok ako obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve. Obžalovaný na súde na konci januára tohto roku vyhlásil, že pri obidvoch skutkoch, ktoré sa mu kladú za vinu, sa cíti nevinný. Podľa prokurátora malo v prvom skutku ísť o úplatok 50-tisíc eur, ten bol rozdelený na dve časti, z ktorých jednu mal dostať obžalovaný.

V druhom skutku si mal podľa obžaloby Marián Kučerka nechať z 200-tisíc eur dve tretiny. Hoci Marián Kučerka svoju vinu poprel, predtým v prípravnom konaní pripustil, že dostal od bývalého šéfa národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka v prvom prípade 20-tisíc eur a v druhom 50-tisíc eur.

Ovplyvňoval vyšetrovanie


Obžalovaný mal predtým prispôsobiť uznesenie, v ktorom figuroval Štefan Ž., rodinný príslušník vtedajšieho ministra Petra Žigu, aby menovaný nebol obvinený. V druhom skutku mal tiež ovplyvniť vyšetrovanie v inom prípade. Financie mal Marián Kučerka minúť na svoje potreby, ale ako uviedol, nevedel, za čo ich dostal.

Marián Kučerka sa do povedomia dostal aj tým, že prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Michala Šúreka a Ondreja Repu obvinil z nátlaku a vyhrážok. Neskôr sa im však ospravedlnil s tým, že išlo o nepravdivé tvrdenia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Expolicajta Kučerku hospitalizovali, súd musel termín zasadnutia zrušiť © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko odštartovalo nový raketový teror proti Ukrajine, Kuleba prosí o urýchlenie dodávok systémov protivzdušnej obrany
<< predchádzajúci článok
Súd rozhodol o väzbe pre študenta, ktorý na škole v Novákoch útočil sekerou