Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. novembra 2021

Fabriky majú pri povinnom testovaní problémy, chýbajú testy aj „autorizované osoby“Firmy nie sú testovacie centrá a testovanie jednoducho nevedia vykonať. V reakcii na začiatok testovania v podnikoch to ...Zdieľať
gettyimages 1215156561 676x451 29.11.2021  -
Firmy nie sú testovacie centrá a testovanie jednoducho nevedia vykonať. V reakcii na začiatok testovania v podnikoch to uviedla Asociácia priemyselných zväzov a dopravy.

Nedostatok antigénových testov


Tá upozornila, že fabriky majú pri povinnom testovaní nezaočkovaných a neprekonaných zamestnancov, ktoré od pondelka nariadila vláda, problémy.


Primárne riešia najmä nedostatok antigénových testov. „Priemyselné podniky sú založené pre to, aby realizovali priemyselnú výrobu a nie testovali zamestnancov. Preto opakovane tvrdíme, že každý by mal robiť to, čo vie. V podniku, do ktorého na pracovnú zmenu nastúpi dvetisíc pracovníkov, nie je možné testovanie zrealizovať operatívne a rýchlo, aby nebola zasiahnutá samotná výroba," konštatuje asociácia.

Chýbajú "autorizované osoby"


Fabriky sa sťažujú aj na to, že im chýbajú tzv. autorizované osoby, ktoré majú dohliadať na proces testovania. Ďalšie problémy sa týkajú daňového hľadiska.

Firmy nevedia, či preplácané testy budú tvoriť súčasť mzdy zamestnanca a vyriešená nie je ani otázka zdaňovania firiem, ak im od štátu príde platba za vykonané testy. Rovnako nemajú podniky vedomosť, ako budú vykazovať zrealizované testy a aké doklady budú povinné na preukázanie, že testovanie naozaj zrealizovali a v akom množstve.

Unipharma - 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť, ktorá je podľa manuálu rezortu hospodárstva subjektom hospodárskej mobilizácie pre účely dodávok samotestov, bude vedieť všetky záväzné objednávky z piatka a víkendu vybaviť v priebehu pondelka a utorka. Pre agentúru SITA to uviedol člen predstavenstva firmy Michal Tuma.

„Unipharma – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť je pripravená prijímať záväzné objednávky od zamestnávateľov ako aj lekární a spravíme všetko pre to, aby sme požadované množstvo zabezpečili," prisľúbil. Firmu podľa neho v piatok ako aj dnes kontaktovalo viacero zamestnávateľov a lekární so záujmom o dodanie diagnostických testov na COVID 19.

Čo sa týka vývoja v nasledujúcich týždňoch, Unipharma pracuje v spolupráci s dodávateľmi na naskladnení čo najväčšieho množstva testov. „Máme prísľub od dodávateľa, že bude k dispozícii požadované množstvo, no bude dodávané a uvoľňované postupne," skonštatoval Tuma.

Bratislavský Volkswagen hlási komplikácie okolo prechodu na povinný OTP režim na pracoviskách. „V podniku sa aj v dnešný deň intenzívne zaoberáme prípravou na OTP režim vrátane mimoriadne náročnej organizácie testovania,“ píše Volkswagen.

„Vzhľadom na to, že detaily boli komunikované s nedostatočným časovým predstihom potrebným pre nasadenie OTP režimu, v podmienkach spoločnosti našej veľkosti a charakteru sa testovanie zamestnancov v podniku uskutoční v najbližšom možnom čase,“ povedala hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová.

Spokojní nie sú ani manažéri zo žilinskej Kie. „Naša spoločnosť funguje v režime OTP na základe príslušných právnych predpisov. Organizácia testovania si vyžaduje väčšie úsilie nielen na zabezpečenie plynulosti výroby, ale aj na zabezpečenie vhodných podmienok na testovanie,“ píše automobilka.

V piatok ešte v žilinskej automobilke zaočkovali 133 zamestnancov priamo v závode. „Celkovo tak túto možnosť už využilo približne 250 ľudí,“ povedal hovorca žilinského závodu automobilky Kia Slovakia Tomáš Potoček.Zdroj: Webnoviny.sk - Fabriky majú pri povinnom testovaní problémy, chýbajú testy aj „autorizované osoby“ © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pellegrini považuje Matovičove poukážky za neúčelné, dôchodcom treba pridať na drahé energie (video)
<< predchádzajúci článok
Krajniakovo ministerstvo musí zaplatiť mastnú pokutu, závažne porušilo zákon o verejnom obstarávaní

Fabriky majú pri povinnom testovaní problémy, chýbajú testy aj „autorizované osoby“ - diskusné fórum čitateľov