Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. apríla 2024

Fico podporuje presun peňazí z eurofondov do samospráv, ktorý presadzuje Rašiho ministerstvo (video)V rámci plánovanej revízie využívania finančných prostriedkov Európskej únie bude možné navrhnúť ich presunutie.Zdieľať
belgium_eu_summit_58819 676x451 25.4.2024 (SITA.sk) - V rámci plánovanej revízie využívania finančných prostriedkov Európskej únie bude možné navrhnúť ich presunutie.


Premiér Robert Fico (Smer-SD) v tejto súvislosti podporuje snahu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) presunúť čo najviac peňazí do regiónov, miest, obcí a krajov.

Aby aj samotné samosprávy, či už miestne alebo regionálne, mali väčší objem peňazí, ktorý môžu použiť,“ informoval vo štvrtok po návšteve ministerstva investícií.

Zdynamizovanie čerpanie zdrojov


Podľa predsedu vlády treba okrem tradičných eurofondov zdynamizovať čerpanie zdrojov aj v Pláne obnovy a odolnosti. Za potrebné pri investovaní označil tiež využívanie verejno-súkromných projektov (PPP) či vklady ľudí v bankách a dôchodkovom sporení.

To sú peniaze, ktoré zväčša končia v Spojených štátoch amerických, ale my ich potrebujeme doma,“ upozornil Robert Fico.

Mobilizácia zdrojov


Ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) preto požiadal, aby v rámci revízie a návrhov na presun eurofondov myslel na mobilizáciu zdrojov, ktorá podľa premiéra musí nastať v tomto roku.

V opačnom prípade budeme mať obrovský problém sa vrátiť na cestu približovania sa k priemernej životnej úrovni Európskej únie,“ tvrdí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Využitie všetkých európskych zdrojov


Využitie všetkých európskych zdrojov v novom programovom období 2021 - 2027, pričom v hlavnom Programe Slovensko ide o balík zhruba 12,6 miliardy eur, považuje predseda vlády za obrovskú výzvu.

Upozornil, že v budúcnosti už Slovensko môže byť viac čistým platcom do rozpočtu EÚ ako prijímateľom. Poznamenal, že do nej môžu vstúpiť nové krajiny, napríklad Ukrajina a iné.

A tie fondy ani zďaleka nebudú také štedré a dôležité, ako momentálne máme k dispozícii,“ očakáva Robert Fico.

Novela zákona o verejnom obstarávaní


Ministra investícii ešte vyzval, aby využil druhé a tretie čítanie k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorá je v Národnej rade SR, na presadenie podpory miestnych, regionálnych slovenských výrobcov. Napríklad pri obstarávaní potravín v samosprávach pre školy.

Ja zase budem zvádzať, ak to bude nevyhnutné, súboje na európskej úrovni, pokiaľ by Európska komisia mala s týmto závažný problém,“ dodal premiér.


Zdroj: SITA.sk - Fico podporuje presun peňazí z eurofondov do samospráv, ktorý presadzuje Rašiho ministerstvo (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zažite hokejovú atmosféru už vo vlaku ZSSK
<< predchádzajúci článok
Obchodníkom roka s drogériou a parfumériou je opäť dm drogerie markt