Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. februára 2024

Ficova vláda schválila ponechanie súčasných premlčacích lehôt pri násilných trestných činochVláda Roberta Fica (Smer-SD) vo štvrtok schválila ponechanie súčasných premlčacích lehôt pri násilných trestných činoch. Zmeny by zároveň malaZdieľať
65d5f45f2780d336021065 676x451 22.2.2024 (SITA.sk) - Vláda Roberta Fica (Smer-SD) vo štvrtok schválila ponechanie súčasných premlčacích lehôt pri násilných trestných činoch. Zmeny by zároveň mala Národná rada SR prijímať v skrátenom legislatívnom konaní.


Podľa predloženého materiálu sa zmeny týkajú trestných činov proti životu a zdraviu, trestných činov proti slobode a ľudskej dôstojnosti, trestných činov proti rodine a mládeži či trestných činov proti iným právam a slobodám.

„Pri týchto trestných činoch sa budú uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to najmä dvadsaťročná doba v prípade zločinov, za ktoré Trestný zákon dovoľuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov," uvádza sa v materiáli, ktorý na rokovanie vlády predložil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).

Medzi tieto zločiny patrí vražda, zabitie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak, zavlečenie do cudziny, znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie týranie blízkej osoby a zverenej osoby, obchodovanie s ľuďmi, únos a výroba detskej pornografie.


V prípade schválenia novely parlamentom zmeny nadobudnú účinnosť 15. marca, čo je rovnaký termín, kedy by mala nadobudnúť účinnosť novela Trestného zákona, ktorá premlčaciu dobu pri znásilnení skracovala.
Zdroj: SITA.sk - Ficova vláda schválila ponechanie súčasných premlčacích lehôt pri násilných trestných činoch © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruský Najvyšší súd zamietol odvolanie opozičného politika Borisa Nadeždina pre nepovolenú kandidatúru v prezidentských voľbách
<< predchádzajúci článok
Slovákom ukazujú ako investovať inak. Môžu sa stať bankármi