Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. apríla 2021

Folklórny festival Východná 2021 bude online aj vo vysielaní RTVSLeitmotív festivalu napovedá, že podujatie predstaví audiovizuálne a zvukové záznamy prejavov tradičnej kultúry s viac ako 100-ročnou tradíciou.Zdieľať
Folklórny festival Východná 2021 bude online aj vo vysielaní RTVS

Folklórny festival Východná 2021 sa bude konať v netradičnej forme. Pandemická situácia znemožňuje organizátorom dlhodobú prípravu. Presunutý 66. ročník z minulého roka tak bude v online priestore v kombinácii s plánovaným rozhlasovým a televíznym vysielaním RTVS. "Leitmotívom festivalu bude Hudba a tanec z kotúčov," TASR o tom informovala Alexandra Žilavá z Národného osvetového centra (NOC).


Diváci si budú môcť pozrieť živé vysielanie alebo záznamy na sociálnych sieťach a webstránke festivalu od 30. júna do 4. júla. Vysielanie a workshopy na Facebooku a www.festivalvychodna.sk budú zdarma.

Leitmotív festivalu napovedá, že podujatie predstaví audiovizuálne a zvukové záznamy prejavov tradičnej kultúry s viac ako 100-ročnou tradíciou. "Tvoria ich filmové diela, dokumentárne snímky a seriály, záznamy terénnych výskumov, ale aj programov folklórnych festivalov a súťaží," dodáva Žilavá a pripomína, že rok 2021 je rokom výročí niekoľkých takýchto diel a seriálov. V roku 1921 nakrútili prvý slovenský televízny film Jaroslava Siakeľa Jánošík. V roku 1951 sa začalo s prípravou seriálu dokumentačných záznamov ľudového tanca a hudby Františka Poloczeka Slovenské ľudové tance. V rokoch 1965 až 1966 vznikal seriál Československej televízie Zem spieva zaznamenávajúci tanečné, spevné a inštrumentálne prejavy z celého Slovenska. V roku 2001 vznikol prvý z desaťdielnej série záznamov tanečno-hudobnej tradície v rámci projektu NOC a Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV) Ľudové tance slovenských regiónov. "Záchranný výskum tanečných a hudobných tradícií je v súčasnosti predmetom viacerých dokumentačných projektov a systematicky sa realizujú záznamy programov folklórnych súťaží, festivalov a prehliadok," poznamenala Žilavá.

Staršie filmové a zvukové nahrávky sú pre divákov podľa organizátorov festivalu často neznámym svetom inšpirácie pedagógov, choreografov, režisérov a scénografov, ktorí sa zúčastňujú na každoročnej príprave festivalového programu. "Zároveň ich zoznámia s tradičnými prejavmi samotnej obce Východná, ktorej bohatá kultúra im niekedy v živom mravenisku každoročného festivalu možno uniká," dodala.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jubilejný festival vyvrcholí galaprogramom Vtedy vo Východnej (7. 7. 2019)
 Na festivale Východná 2019 vystúpia Lúčnica, SĽUK aj Ifjú Szivek (3. 6. 2019)nasledujúci článok >>
Video: IMT Smile a Ben Cristovao predstavujú novú spoločnú skladbu Miesto
<< predchádzajúci článok
Créme de la Créme začína komédia o boji proti technologickým gigantom

Folklórny festival Východná 2021 bude online aj vo vysielaní RTVS - diskusné fórum čitateľov