Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

16. novembra 2020

Foto: NASA Astronomy Picture Of the Day opäť od slovenského autora Tomáša Slovinského.Dňa 16. novembra 2020 Americký národný úrad pre letectvo a vesmír NASA publikoval v rubrike APOD Astronomická snímka dňa už po štvrtý krát fotku slovenského popularizátora astronómie a astrofotografa Tomáša Slovinského.Zdieľať
Foto: NASA Astronomy Picture Of the Day opäť od slovenského autora Tomáša Slovinského.

 

Fotografia tentokrát pochádza z gréckeho ostrova Kréta z júla tohto roku. Tomáš chcel snímkou symbolicky poukázať na závažný problém svetelného znečistenia. Už totiž zopár svetiel neďalekých plážových reštaurácií doslova pohltilo kus nočnej oblohy rozprestierajúcej sa nad ostrovom. Za pevninou s končiacím vplyvom človeka začína tyrkysovo krásne more a znamenitá tmavá nočná obloha.

Práve na nej vidíme hneď niekoľko zaujímavostí. Okrem oblúku Galaxie, dvoch jasných planét Jupiter a Saturn, farebného žiarenia airglow i spomienku na skvelú júlovú kométu Neowise. Tá ma totiž nepriamy súvis so 17. novembrom 1989. Nesie akýsi odkaz slobody. To, ako sa ľudia celého sveta spojili kvôli jednému úkazu nás učí spoločnosť nepolarizovať. Všetci zdieľame jednu planétu a jednu oblohu. Je preto rovnako dôležité chrániť si prírodu a nočnú oblohu, ako i slobodu. To všetko si totiž vyžaduje istú obetu.

Zaujímavosťou je, že práve v spomínaný chladný novembrový večer Nežnej revolúcie pred 31 rokmi sme s územia Česko-Slovenska pozorovali nesmierne vzácny nebeský úkaz. Jedná sa o polárnu žiaru. Tú zo severnej pologule pozorujeme najmä v oblastiach polárneho kruhu. Je však vzácnou raritou pozorovať ju z naších končín. Vtedajšia červená farba polárnej žiary metaforicky pripomínala dobové udalosti. V roku 2020 na oblohe zažiarilo opäť niečo veľmi vzácne, no tentokrát to spojilo pozorovateľov z celého sveta. “Tesne nad severným horizontom kométa Neowise rozprestierala svoje chvosty ako nič, čo ste možno predtým videli, alebo možno znovu neuvidíte. Pozerajúc v úžase nezostávalo nič iné, len odfotiť to.” - povedali v NASA.

Tento dátum sa však symbolicky spája s viacerými nebeskými úkazmi.

Viac o úkazoch 17. novembra 1989 sa dočítate na
https://www.astro.cz/clanky/ukazy/sametovou-revoluci-pred-30-lety-provazela-jasna-polarni-zare.html

Temporary Link NASA (DO 16. Novembra 2020)
https://apod.nasa.gov/apod/fap/ap201116.html

Link NASA (OD 16. Novembra 2020)
https://apod.nasa.gov/apod/ap201116.html

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Observátorium Arecibo je na pokaraji kolapsu, známe je aj z  filmu o Jamesovi Bondovi
<< predchádzajúci článok
Crew Dragon spoločnosti SpaceX s posádkou odštartovala k ISS

Foto: NASA Astronomy Picture Of the Day opäť od slovenského autora Tomáša Slovinského. - diskusné fórum čitateľov