Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

16. novembra 2020

Observátorium Arecibo je na pokaraji kolapsu, známe je aj z  filmu o Jamesovi BondoviSvetoznáme astronomické observatórium Arecibo v Portoriku, ktoré bolo súčasťou mnohých dôležitých objavov, sa nachádza na pokraji kolapsu. Obrovské starnúce laná, ktoré pomáhajú držať jeden z ...Zdieľať
puerto_rico_troubled_telescope_44932 0d200bc7e0cb4c9b9b02a6cdf812b29c 676x451 16.11.2020  - Svetoznáme astronomické observatórium Arecibo v Portoriku, ktoré bolo súčasťou mnohých dôležitých objavov, sa nachádza na pokraji kolapsu. Obrovské starnúce laná, ktoré pomáhajú držať jeden z najväčších parabolických rádioteleskopov na svete, sa pomaličky rozpadávajú.


Observatórium sa nachádza v horskej oblasti Portorika. Funguje od roku 1963 a najvýznamnejšie výsledky dosiahlo pri rádiolokácii Venuše, výskume rádiového žiarenia Jupitera či medzihviezdneho prostredia. Objavilo sa dokonca vo filme Kontakt s Jodie Foster či "bondovke" Golden Eye, v ktorej britského agenta 007 stvárnil Pierce Brosnan.

Minulý týždeň jedno z hlavných oceľových lán ďalekohľadu, ktorý bol schopný udržať 544 ton, prasklo pod náporom "iba" 283 ton. Pri incidente zároveň došlo k ďalším škodám, ktorých oprava si vyžiada množstvo času a finančných prostriedkov.

Zariadenie je jednou z hlavných turistických atrakcií Portorika a ročne priláka asi 90-tisíc návštevníkov. V auguste v ňom však prerušili výskum vrátane projektu hľadania blízkych galaxií.


Zdroj: Webnoviny.sk - Observátorium Arecibo je na pokaraji kolapsu, známe je aj z  filmu o Jamesovi Bondovi © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kanalizácia v Aténach ukrývala historický kúsok, pri jej čistení našli bustu antického boha
<< predchádzajúci článok
Foto: NASA Astronomy Picture Of the Day opäť od slovenského autora Tomáša Slovinského.

Observátorium Arecibo je na pokaraji kolapsu, známe je aj z  filmu o Jamesovi Bondovi - diskusné fórum čitateľov