Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2011

Francúzsko zasiahol rádioaktívny oblakFrancúzsky úrad jadrového dozoru v utorok oznámil, že podobne ako v Českej republike, Poľsku, Rakúsku a na Slovensku zaznamenali v krajine minulý týždeň prítomnosť rádioaktívnych častíc v ...Zdieľať
radioaktivita jadro PARÍŽ 15. novembra (WEBNOVINY) - Francúzsky úrad jadrového dozoru v utorok oznámil, že podobne ako v Českej republike, Poľsku, Rakúsku a na Slovensku zaznamenali v krajine minulý týždeň prítomnosť rádioaktívnych častíc v ovzduší.


Stopy rádioaktívneho jódu 131 v koncentrácii niekoľkých mikrobecquerelov na kubický meter zachytili štyri meracie stanice na severe a východe Francúzska, pričom ich pôvod sa zatiaľ nepodarilo zistiť.

Ústav rádiologickej ochrany a jadrovej bezpečnosti (IRSN) v tlačovej správe výskyt tohto izotopu vo vzduchu označil za "dosť nezvyčajný", jeho množstvo však podľa neho nepredstavuje "žiadne riziko pre verejné zdravie".

"Zdroj a dátum rádioaktívnych emisií, ktoré spôsobili toto znečistenie sú momentálne neznáme," konštatuje IRSN.

Jód 131 sa rozpadáva už v priebehu niekoľkých dní a je preto nepravdepodobné, že pochádza z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima I, ktorú v marci zasiahlo ničivé zemetrasenie a vlny tsunami.

Francúzsky úrad predpokladá, že zdrojom úniku by mohol byť niektorý z iných reaktorov využívaných na výrobu elektriny, výskum alebo zdravotnícke účely.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) minulý piatok informovala o prítomnosti "veľmi nízkych úrovní" jódu 131 v ovzduší na území viacerých stredoeurópskych krajín vrátane Slovenska. Namerané hodnoty však podľa expertov neohrozovali životy alebo zdravie obyvateľov. Poľský jadrový úrad v tejto súvislosti vyhlásil, že po nehode v Japonsku bola koncentrácia jódu 131 v Poľsku až stokrát vyššia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
India úspešne otestovala raketu dlhého doletu
<< predchádzajúci článok
Prepad gréckej ekonomiky sa v treťom kvartáli spomalil

Francúzsko zasiahol rádioaktívny oblak - diskusné fórum čitateľov