Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. novembra 2011

Prepad gréckej ekonomiky sa v treťom kvartáli spomalilGrécka ekonomika spomalila v treťom kvartáli svoj prepad, ale v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2010 stále stráca 5,2 % a v roku 2012 vstúpi do piateho roku recesie za sebou. Dôvodom tohto poklesu boli ...Zdieľať
grecko ekonomika ATÉNY 15. novembra (WEBNOVINY) - Grécka ekonomika spomalila v treťom kvartáli svoj prepad, ale v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2010 stále stráca 5,2 % a v roku 2012 vstúpi do piateho roku recesie za sebou. Dôvodom tohto poklesu boli rozsiahle škrty v mzdovej a penzijnej oblasti, ako aj strata pracovných miest a zvyšovanie daní. Tieto opatrenia boli nevyhnutné pre získanie medzinárodnej finančnej pomoci z eurovalu.


Zmenšili veľkosť verejného sektora, ktorý spôsobil, že výška gréckeho dlhu bola viac ako 160-percentnej ročnej produkcie štátu a nezamestnanosť sa dostala na rekordnú úroveň 18,4 %.

Grécko a jeho medzinárodní veritelia predpokladajú spomalenie ekonomiky v roku 2011 o 5,5 %. "Významné zlepšenie je vo štvrtom kvartáli nepravdepodobné, pretože sú zhoršené podmienky hlavných obchodných partnerov, dôvera v domácu ekonomiku je slabá. Okrem toho v septembri boli prijaté ďalšie úsporné opatrenia," povedal ekonóm EFG Bank Plato Monokroussos.

Európska komisia očakáva celkový prepad miestnej ekonomiky počas gréckej krízy na úrovni 15 %.

Eurozóna zaznamenala v treťom štvrťroku tohto roka v medzikvartálnom porovnaní nárast o 0,2 %. Francúzska a nemecká ekonomika síce rástli, francúzska o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, nemecká o 0,5 %, ale stagnácia španielskej ekonomiky a spomalenie v Holandsku signalizujú, že prichádzajú horšie časy a spotrebiteľská dôvera klesá.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Francúzsko zasiahol rádioaktívny oblak
<< predchádzajúci článok
Jaroslav Spišiak o obvineniach mlčí

Prepad gréckej ekonomiky sa v treťom kvartáli spomalil - diskusné fórum čitateľov