Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2011

India úspešne otestovala raketu dlhého doletuIndická armáda v utorok uskutočnila skúšku jednej zo svojich rakiet dlhého doletu, ktoré sú schopné niesť jadrovú hlavicu a preniknúť hlboko na územie susednej Číny. Ako pre ...Zdieľať
bez nazvu BHUVANÉŠVAR 15. novembra (WEBNOVINY) - Indická armáda v utorok uskutočnila skúšku jednej zo svojich rakiet dlhého doletu, ktoré sú schopné niesť jadrovú hlavicu a preniknúť hlboko na územie susednej Číny.


Ako pre tlačovú agentúru AFP uviedol hovorca vládnej Organizácie obranného výskumu a vývoja (DRDO) Ravi Gupta, raketu typu Agni-IV odpálili z testovacieho zariadenia vo východoindickom štáte Urísa o 9:00 miestneho času (4:30 SEČ) a dopadla do Indického oceánu. Skúšku zhodnotil ako "veľmi úspešnú", keďže boli podľa neho splnené "všetky parametre".

Dvojstupňovú raketu poháňanú pevným palivom indická armáda testovala aj 10. decembra 2010, vtedy sa však vychýlila z dráhy a zrútila sa do mora. Štvrtý variant typovej rady Agni, čo v sanskrite znamená oheň, podľa Guptu navrhli s maximálnym doletom 3500 kilometrov, tentoraz však mal prekonať 3000-kilometrovú vzdialenosť.

Nemenované zdroje z indického ministerstva obrany taktiež informovali o dokončovaní rakety Agni-V s doletom až 5-tisíc kilometrov, ktorú plánujú prvýkrát vyskúšať začiatkom budúceho roka.

Nové typy vyvíja DRDO v rámci programu, ktorý spustili ešte v roku 1983. India patrí medzi 10 krajín s najvyššími výdavkami na armádu, pričom plánuje do roku 2015 vynaložiť na vojenské účely okolo 37 miliárd eur. Druhá najľudnatejšia krajina sveta od vyhlásenia nezávislosti v roku 1947 prekonala tri vojny so susedným Pakistanom ako aj krátky, ale krvavý konflikt s Čínou v roku 1962.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európska komisia žiada od Grécka písomný záväzok k reformám
<< predchádzajúci článok
Francúzsko zasiahol rádioaktívny oblak

India úspešne otestovala raketu dlhého doletu - diskusné fórum čitateľov