Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. februára 2021

FS Podpoľanec oslávil 45. výročie, oslavy však odďaľuje pandémiaV súčasnosti má Podpoľanec 60 členov, tvoria ho spevácka, hudobná a tanečná zložka.Zdieľať
FS Podpoľanec

Folklórny súbor Podpoľanec z Detvy oslávil vlani 45. výročie svojho vzniku, oficiálny slávnostný program sa však pre pandémiu nového koronavírusu aj naďalej odďaľuje. Náhradný termín mal byť v apríli tohto roka, pre ochorenie COVID-19 sa však oslavy presunuli na október. Pre TASR to potvrdil umelecký vedúci súboru a choreograf Roman Malatinec.


Prípravy na oslavy sa začali vlani začiatkom roka. „Skúšali a trénovali sme do konca septembra, pretože sme verili, že oslavy výročia budú 6. a 7. novembra,“ povedal vedúci súboru s tým, že oslavy prvýkrát presunuli na 23. a 24. apríla. Do publika v športovej hale v Detve chceli okrem verejnosti pozvať aj bývalých členov Podpoľanca.

Podľa neho hostia v plánovanom októbrovom programe uvidia aj premiéru nových ľudových tancov. „Chceme tým motivovať ľudí, ktorí by sa chceli stať novými členmi nášho súboru. Aby videli našu prácu,“ zhrnul s tým, že program nazvali Priateľstvo, život, láska. „Hovoríme o láske k tradičnej kultúre, o vzťahoch medzi tanečníkmi, hudobníkmi, folkloristami, o živote v súbore. Keď raz človek folklór vyskúša, je to láska na celý život,“ vysvetlil Malatinec s tým, že predstaviť chcú aj podpoliansky temperament. „Ľudia tu folklórom žijú, sú to zemití Detvania, tancujú s chuťou, láskou a hrdosťou. Niektorí aj hovoria, že tak, ako zatancuje Detvan, zatancuje málokto,“ pripomenul.

Vedúci súboru tiež uviedol, že do programu si pozvali aj hostí, svojich kamarátov z iných regiónov Slovenska. „Žijeme folklórny život a svet, ktorý divák bežne nevidí. Máme veľa priateľov, ktorých sme spoznali počas festivalov a podujatí,“ prezradil. Ako budú hostia zakomponovaní, zatiaľ povedať nechcel.

Súbor spod Poľany sa vo vlaňajšom decembrovom finále televíznej relácii Zem spieva umiestnil na druhom mieste. V čase zákazu zhromažďovania trénovali Podpoľanci v skupinkách. „V jednej bolo šesť ľudí, skladal som choreografiu ako puzzle. Keď sme chceli skúšať všetci spolu, dali sme sa otestovať,“ ukončil Malatinec.

Vznik Podpoľanca sa spája s rokom 1975, zrodil sa pri Strednom odborom učilišti strojárskom v Detve. Jeho prvým vedúcim bol Koloman Galo, ktorý bol zároveň aj učiteľom na učilišti. Spolu s ním ho založila aj Ružena Egyedová-Baráneková. Z folklórneho krúžku, ktorým na začiatku Podpoľanec bol, vznikol jeden z najlepších súborov na Slovensku. V súčasnosti ho od roku 2015 vedú riaditeľ a organizačný vedúci Jaroslav Černák s umeleckým vedúcim a choreografom Romanom Malatincom.

Počas svojho pôsobenia sa súbor zúčastnil na vyše 800 rôznych vystúpeniach a zorganizoval okolo 40 zahraničných umeleckých zájazdov v 16 krajinách sveta. V súčasnosti má Podpoľanec 60 členov, tvoria ho spevácka, hudobná a tanečná zložka.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pandémia nakrúcanie novej evitovky V lete ti poviem, ako sa mám skomplikovala, ale nezastavila
<< predchádzajúci článok
Radůza odohrá online koncert zo svojej pracovne

FS Podpoľanec oslávil 45. výročie, oslavy však odďaľuje pandémia - diskusné fórum čitateľov