Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júna 2009

Gašparovič čítal prezidentský sľub z papieraIvan Gašparovič počas slávnostnej parlamentnej schôdze zložil prezidentský sľub do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej. Zložením sľubu sa ujal funkcie na ďalšie päťročné ...Zdieľať
BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) - Ivan Gašparovič počas slávnostnej parlamentnej schôdze zložil prezidentský sľub do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej. Zložením sľubu sa ujal funkcie na ďalšie päťročné obdobie.


Jeho druhá inaugurácia sa zaobišla bez slovného pošmyknutia. Sľub, ktorý znie - "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony," - prečítal z papiera bez chyby. Pri prvom nástupe do Prezidentského paláca pred piatimi rokmi sa pomýlil a povedal "národných menšín".

Na inauguračnú schôdzu do Historickej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave neprišli jeho kritik Vladimír Mečiar s poslaneckým klubom. V sále však sedel nominant ĽS-HZDS vo vláde, minister spravodlivosti Štefan Harabin. Chýbajú poslanci, ktorí opustili SMK a založili stranu Most. Naopak, ich bývalí kolegovia z SMK prišli na schôdzu, ďalší inauguračný program už odignorujú. Dôvodom je používanie maďarskej karty zo strany Gašparoviča. Medzi hosťami sú prezidentova volebná súperka Iveta Radičová, bývalý prezident Michal Kováč s manželkou a exprezident Rudolf Schuster. V lóžach okrem iných sedeli Jozef Golonka, šéf Železiarní Podbrezová Vladimír Soták či primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. Na slávnosť neboli pozvaní žiadni prezidenti zo zahraničia.

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) v príhovore na úvod schôdze povedal, že prezident Gašparovič ponúka Slovensku rozvahu, nadhľad a politickú zmierlivosť. “Prezident je v politickom systéme autoritou. A práve takúto autoritu potrebuje Slovensko v časoch globálnej hospodárskej krízy,” vyhlásil Paška. Šéfovi parlamentu prekáža, že Gašparovič čelí kritike za pôsobenie v Prezidentskom paláci. “Ako môže niekto vyčítať prezidentovi, že sa správa ako štátnik a nie ako politický aktivista. Pripadá mi to, akoby niekto vyčítal armáde, že používa zbrane alebo požiarnikom, že hasia oheň,” zastával sa Gašparoviča Paška. “Je nám vyčítané, že v parlamente prebieha hodnotový konflikt, polemiky a politický boj. Ale pýtam sa, a nie je náhodou parlament práve o tom, aby konflikt prebiehal na jeho pôde a nie na uliciach?” pokračoval Paška.

Gašparovič pôsobí v Prezidentskom paláci od roku 2004. V tohtoročných prezidentských voľbách ho podporovali vládne strany Smer-SD a SNS. V druhom kole volieb, ktoré bolo v apríli, získal 55,53 % hlasov. Radičová dostala 44,46 %. Gašparovič je prvým slovenským prezidentom, ktorý bol zvolený na druhé funkčné obdobie.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Iráne začali demonštrácie proti Ahmadínedžádovi
<< predchádzajúci článok
V EÚ stúpla nezamestnanosť

Gašparovič čítal prezidentský sľub z papiera - diskusné fórum čitateľov