Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. júna 2009

V Iráne začali demonštrácie proti AhmadínedžádoviTEHERÁN 15. júna () - Tisíce Iráncov vyšli v pondelok do ulíc a napriek zákazu ministerstva vnútra opäť demonštrujú proti výsledkom víkendových prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil súčasný prezident Mahmúd ...Zdieľať
TEHERÁN 15. júna () - Tisíce Iráncov vyšli v pondelok do ulíc a napriek zákazu ministerstva vnútra opäť demonštrujú proti výsledkom víkendových prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil súčasný prezident Mahmúd Ahmadínedžád. Protest sa podľa korešpondenta agentúry AFP koná v centre metropoly Teherán. Dav stúpencov opozičného kandidáta Míra Hosejna Músavího postupuje z Námestia revolúcie k Námestiu slobody. Na zhromaždení by mal vystúpiť aj Músaví. Ministerstvo vnútra však podľa informácii štátneho rozhlasu demonštráciu nepovolilo.


Počas víkendových nepokojov, keď opozícia demonštrovala proti Ahmadínedžádovmu znovuzvoleniu, utrpeli zranenia desiatky aktivistov a niekoľko policajtov. Polícia doteraz zadržala 170 Músavího prívržencov, ktorí okamžite po vyhlásení oficiálnych výsledkov vyhlásili trojdňové protesty.

Ahmadínedžád zvíťazil v prezidentských voľbách so ziskom 62,63 percenta voličských hlasov. Na druhom mieste sa s 33,75 percentami sa umiestnil bývalý premiér Músaví, za ktorým s veľkým odstupom nasleduje bývalý veliteľ iránskej Armády strážcov islamskej revolúcie Mohsen Rezáí a bývalý predseda parlamentu Mehdí Karrúbí. Staronový prezident Ahmadínedžád po voľbách varoval svet pred útokmi na jeho zem a naznačil, že na jadrovom pláne Iránu sa nebude nič meniť.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Mubaraka, Netanjahu zmaril šance na mier s Palestínou
<< predchádzajúci článok
Gašparovič čítal prezidentský sľub z papiera

V Iráne začali demonštrácie proti Ahmadínedžádovi - diskusné fórum čitateľov