Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. júna 2021

Gastro i cestovný ruch sa dočkajú finančnej injekcie, Doležalovo ministerstvo spustilo veľkú schému pomociMinisterstvo dopravy spúšťa od piatka veľkú schému pomoci v hodnote 37,25 milióna eur určenú pre slovenskýZdieľať
bp_7874 676x451 25.6.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo dopravy spúšťa od piatka veľkú schému pomoci v hodnote 37,25 milióna eur určenú pre slovenský cestovný ruch a gastrosektor, ktoré výrazným spôsobom zasiahla pandémia koronavírusu. O pomoc môžu požiadať hlavne veľké firmy pôsobiace v oblasti cestovného ruchu, ktoré presiahnu limit 200-tisíc eur zo schémy de minimis.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Informoval o tom počas online diskusie minister dopravy Andrej Doležal, podľa ktorého doteraz platné výzvy boli limitované 200-tisíc eurami. Ako podotkol, práve veľká schéma pomoci dáva možnosť získať štátnu finančnú pomoc aj veľkým podnikom, ako sú napríklad aquaparky či kúpaliská.

Podmienka na získanie pomoci


Domáci cestovný ruch dostal od štátu už 220 miliónov eur. V rámci veľkej schémy pomoci teraz príde ďalších 37,25 milióna eur. Veľká schéma vychádza zo schémy pomoci de minimis. Podmienkou na získanie pomoci zostáva pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019.

Za rovnaké obdobie je možné požiadať o finančnú pomoc len v rámci jednej schémy, teda buď schémy pomoci de minimis, alebo schémy štátnej pomoci. V prípade veľkej schémy pomoci oproti malej schéme je rozdiel vo výške možných nekrytých fixných nákladov.

Kto môže zažiadať o pomoc?


Vo veľkej schéme budú môcť podniky požiadať o finančný príspevok maximálne do 70 percent nekrytých finančných nákladov. Pre malé a stredné podniky to bude hranica 90 percent.

Rovnako ako v malej schéme pomoci, tak aj vo veľkej schéme budú oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, aquaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá či historické pamiatky.


Zdroj: Webnoviny.sk - Gastro i cestovný ruch sa dočkajú finančnej injekcie, Doležalovo ministerstvo spustilo veľkú schému pomoci © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súťaž na SBS pre Slovenskú poštu bola podľa Doležala transparentná, politici by nemali komentovať verejné obstarávanie
<< predchádzajúci článok
Novinára Prataseviča s priateľkou presunuli do domáceho väzenia, presné miesto ich pobytu nie je známe

Gastro i cestovný ruch sa dočkajú finančnej injekcie, Doležalovo ministerstvo spustilo veľkú schému pomoci - diskusné fórum čitateľov