Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2009

Gazprom opäť stopol plyn pre Európu, informovala ORFRuský plynárenský koncern Gazprom opäť zastavil dodávky plynu do Európy, uviedla v utorok rakúska vysielacia spoločnosť ORF na svojej internetovej stránke. Gazprom obvinil Ukrajinu, že pre vlastné ...Zdieľať
VIEDEŇ 13. januára (WEBNOVINY) - Ruský plynárenský koncern Gazprom opäť zastavil dodávky plynu do Európy, uviedla v utorok rakúska vysielacia spoločnosť ORF na svojej internetovej stránke. Gazprom obvinil Ukrajinu, že pre vlastné potreby odoberá plyn z potrubia určeného pre európske krajiny. Ruský štátny plynárenský gigant obvinil Ukrajinu, že v spore o plyn je riadená Spojenými štátmi americkými.


Napriek prítomnosti európskych pozorovateľov odoberá Ukrajina znova plyn z tranzitného potrubia, tvrdí Moskva, a preto nemôže zabezpečiť európske krajiny plynom. Plynový spor sa tak dostáva do ďalšieho kola.

Udalosti na Ukrajine môžu byť pod americkou kontrolou

Ruský plynárenský gigant Gazprom v utorok naznačil, že za súčasnou plynovou krízou môžu byť Spojené štáty americké, ktoré riadia konanie ukrajinských orgánov. "Vytvára to dojem, že všetky tieto udalosti na Ukrajine riadi úplne iná krajina," povedal zástupca šéfa spoločnosti Alexander Medvedev. Podľa spravodajskej agentúry ITAR-TASS narážal na strategickú dohodu, ktorú USA a Ukrajina podpísali v decembri 2008. Keď sa ho však priamo opýtali, či Kyjev plní príkazy Washingtonu, Medvedev odmietol odpovedať. "Nie som politik ale obchodník," poznamenal.

Americký bezpečnostný poradca Stephen Hadley minulý týždeň povedal, že ak bude Rusko "ohrozovať svojich susedov a obmedzovať ich prístup k energiám", zmarí si úsilie o získanie väčšieho globálneho vplyvu. Washington podporuje snahy Európskej únie o obnovenie dodávok ruského plynu cez ukrajinské územie.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SR je bez dodávok plynu z Ruska už siedmy deň (13. 1. 2009)
 Gazprom začal pumpovať plyn cez Ukrajinu, informoval Naftogaz (13. 1. 2009)
 Naftogaz potvrdil, že ruský plyn naozaj prúdi do Európy (13. 1. 2009)
 Kríza s plynom poukázala na zraniteľnosť Slovenska (13. 1. 2009)
 Ukrajina blokuje dodávky plynu do Európy, tvrdí Rusko (13. 1. 2009)
 Podľa EK pozorovateľov EÚ nepustili všade (13. 1. 2009)
 V ENO horelo, prenosová sústava je ohrozená (12. 1. 2009)
 PREMIÉR PUTIN: Gazprom prišiel pre zastavenie plynu o 800 miliónov dolárov (12. 1. 2009)
 Po benzíne zdražejú aj bežné tovary (2. 9. 2005)nasledujúci článok >>
Vláda musí riešiť energetickú krízu netradične, tvrdí Gašparovič
<< predchádzajúci článok
Barroso vyjadril v rozhovore s Putinom sklamanie