Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. novembra 2020

Grécka ekonomika sa pre druhý lockdown prepadne ešte viac, ako sa očakávaloGrécko zhoršilo prognózu vývoja svojej ekonomiky, keďže do nej zahrnulo vplyv druhého lockdownu, a očakáva, že jeho verejný dlh prekročí úroveň 200 percent hrubého domáceho produktu ...Zdieľať
grecko 2 676x451 21.11.2020 (Webnoviny.sk) - Grécko zhoršilo prognózu vývoja svojej ekonomiky, keďže do nej zahrnulo vplyv druhého lockdownu, a očakáva, že jeho verejný dlh prekročí úroveň 200 percent hrubého domáceho produktu (HDP).


Ministerstvo financií Grécka odhaduje, že ekonomika sa v tomto roku zmenší o 10,5 percenta a v budúcom roku posilní iba o 4,8 percenta. Minulomesačná predikcia pritom rátala s tohtoročným poklesom len o 8,2 percenta a budúcoročným rastom o 7,5 percenta.

Grécky verejný dlh stúpne


Grécka vláda prijala druhý celoštátny lockdown 7. novembra v reakcii na dramatický rast počtu prípadov ochorenia COVID-19.

Teraz sa očakáva, že grécky verejný dlh v tomto roku stúpne na 208,9 percenta HDP z vlaňajšej úrovne 180,5 percenta HDP a v budúcom roku opäť klesne, a to na 199,6 percenta HDP.

Ekonomikou Grécka otriasla pandémia


Pandémia otriasla gréckou ekonomikou, keďže je veľmi závislá od turizmu. Hospodárstvo krajiny je pritom zaťažené vysokým verejným dlhom po finančnej kríze a sérii zahraničných núdzových úverov v rokoch 2010 až 2018.

Grécko by však malo z balíčka obnovy Európskej únie dostať finančnú podporu v sume zhruba 31 miliárd eur.


Zdroj: Webnoviny.sk - Grécka ekonomika sa pre druhý lockdown prepadne ešte viac, ako sa očakávalo © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Kalifornii začne platiť zákaz nočného vychádzania, sprísniť by sa mal aj lockdown
<< predchádzajúci článok
Mesto Poprad chce pomôcť prevádzkovateľom terás, nemusia za ne platiť poplatky a môžu ich zastrešiť

Grécka ekonomika sa pre druhý lockdown prepadne ešte viac, ako sa očakávalo - diskusné fórum čitateľov