Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. marca 2010

Grécko potrebuje od krajín v EÚ vyjadrenie dôveryNámestník gréckeho ministra zahraničných vecí Dimitris Droutsas vyzval vo štvrtok Nemecko a ostatných partnerov z Európskej únie (EÚ), aby poslali finančným trhom ...Zdieľať
Dimitris Droutsas

Foto: SITA/AP BERLÍN 4. marca (WEBNOVINY) - Námestník gréckeho ministra zahraničných vecí Dimitris Droutsas vyzval vo štvrtok Nemecko a ostatných partnerov z Európskej únie (EÚ), aby poslali finančným trhom jasnú správu, že Grécko má ich dôveru. Krajina by sa tak mohla dostať k lacnejším úverom. Droutsas verí, že dodatočný balíček úsporných opatrení pomôže znížiť deficit štátneho rozpočtu na 8,7 % z 12,7 % hrubého domáceho produktu a zdôraznil, že Grécko nepotrebuje priamu finančnú pomoc. Hovorca vlády v stredu uviedol, že sa rozhodlo o opatreniach, ktoré prinesú 4,8 mld. eur. Polovica bude pochádzať zo škrtov vo výdavkoch a ďalších 50 % zo zvýšenia daní. "To, čo potrebujeme od partnerov v EÚ, obzvlášť tak významných ako Nemecko, je zreteľný a jasný signál pre medzinárodné finančné trhy, že Grécko a grécka vláda má ich plnú dôveru," povedal Droutsas pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.

Grécko si potrebuje tento rok požičať alebo prefinancovať okolo 53 mld. eur. V období od 20. apríla až do konca mája bude potrebovať 20 mld. eur, no náklady na získanie úverov sú vďaka nedostatku dôvery v úspešné vyriešenie deficitu štátneho rozpočtu veľmi veľké. Deutoras povedal, že pri súčasných úrokových mierach by Grécko pri pôžičke 5 mld. eur zaplatilo na úrokoch o 750 mil. eur viac než Nemecko. Finančné trhy sú pripravené na grécke cenné papiere s dobou splatnosti desať rokov a s výnosnosťou okolo 6 %. Podobný cenný papier vydaný Nemeckom má výnosnosť mierne nad úrovňou 3 %.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Moody's: Šetrenie gréckej vlády zodpovedá ratingu (4. 3. 2010)
 Grécko by malo predať neobývané ostrovy (4. 3. 2010)
 EÚ: Grécko musí prijať ďalšie úsporné opatrenia (2. 3. 2010)nasledujúci článok >>
Prevádzkovanie hazardných hier pod kontrolou
<< predchádzajúci článok
SDKÚ: Finančná ochrana pacienta nefunguje