Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

24. januára 2023

Hamilton opísal, ako ho už počas základnej školy šikanovali pre tmavú farbu pletiBrit Lewis Hamilton je jediný jazdec tmavej pleti v seriáli majstrovstiev sveta monopostov F1 a dlhodobo to využíva na zvyšovanie povedomia a rasizme a diskriminácii vo ...Zdieľať
britain_f1_gp_auto_racing_93693 92a15f9420d5425782f386baa0cb08d1 676x451 24.1.2023 (Webnoviny.sk) - Brit Lewis Hamilton je jediný jazdec tmavej pleti v seriáli majstrovstiev sveta monopostov F1 a dlhodobo to využíva na zvyšovanie povedomia a rasizme a diskriminácii vo svete.


Najnovšie si zaspomínal na to, ako už vo veku šiestich rokov zažíval v škole šikanu a rasistické útoky, dokonca do neho údajne hádzali banány. Rodák z anglického Stevenage je jeden z najúspešnejších protagonistov F1 v histórii, na konte má sedem titulov.

Diskriminácii čelil aj od učiteľov


"Pre mňa boli školské časy zrejme najviac traumatizujúce a najnáročnejšie v živote. Šikanovali ma už ako šesťročného. Myslím, že vtedy som bol len jeden z mála žiakov tmavej pleti v danej škole. Väčšie a silnejšie deti sa so mnou často pohrávali. Posmievali sa mi, hádzali do mňa veci ako banány a bežne ma označovali slovom na "n". Volali ma miešancom a ja som nevedel, kam patrím. Dejepis ma tiež nikdy neučili ľudia inej farby pleti. Hovoril som si: "Kde sú ľudia, ktorí vyzerajú ako ja?" uviedol 38-ročný jazdec Mercedesu v relácii On Purpose.

Historický rekordér F1 so 103 víťaznými kvalifikáciami a pretekmi ďalej vysvetlil, že ho v škole diskriminovali aj učitelia.

"Bolo nás šesť či sedem žiakov tmavej pleti z celkového počtu 1200 a traja z nás boli každú chvíľu u riaditeľa. Zameral sa na nás a špeciálne na mňa. Nikdy mi nedovolili uspieť bez ohľadu na to, ako veľmi som sa snažil. Mal som pocit, že systém je proti mne a ja plávam proti prúdu. Vždy ma vybrali ako posledného, aj keď som bol v niečom lepší ako iní. V škole som sa trápil a až do 16 rokov som nevedel, že som dyslektik," priznal Hamilton.Fotogaléria: Lewis Hamilton

Potláčané emócie preniesol do športu


Napriek spomenutým zážitkom sa Lewis Hamilton nesťažoval rodičom.

"Veľa vecí som potláčal. Nemal som pocit, že môžem rodičom povedať o tom, ako ma urážajú, šikanujú a bijú alebo že som sa nedokázal brániť. Nechcel som, aby si otec myslel, že som slabý. Keď mi bolo do plaču, zadržal som slzy a emócie som prejavil v tichosti. Až keď som začal s motoršportom, dokázal som emócie využiť pri jazdení," dodal spoludržiteľ rekordu v počte titulov v F1 s Nemcom Michaelom Schumacherom.

V sezóne 2022 prvýkrát v kariére nezvíťazil ani v jednej veľkej cene, nový ročník sa začína 5. marca v Bahrajne.


Zdroj: Webnoviny.sk - Hamilton opísal, ako ho už počas základnej školy šikanovali pre tmavú farbu pleti © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dalibor Dvorský je podľa zámorského experta silný a schopný center, na tohtoročnom drafte NHL ho vidí v Top 10
<< predchádzajúci článok
Novým trénerom poľskej futbalovej reprezentácie sa stal Fernando Santos