Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2013

Historicky prvú priamu voľbu prezidenta vyhral Miloš ZemanVyplýva to z výsledkov po spočítaní hlasov v 93 percentách okrskov. Zemanov súper Schwarzenberg už stratu nedoženieZdieľať
volľba prezidenta Česká republikaNovým českým prezidentom sa stane expremiér Miloš Zeman. Vyplýva to z výsledkov Českého štatistického úradu (ČSÚ) po spočítaní hlasov z približne 93 percent okrskov. Zeman nad svojím súperom ministrom zahraničia Karlom Schwarzenbergom v súčasnosti vedie približne v pomere 56 k 44 percentám. Definitívne výsledky budú k dispozícii v priebehu dňa, Schwarzenberg však už stratu podľa analytikov nemá šancu dohnať.

Kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb bola podľa spravodajského portálu iDNES.cz poznamenaná vzájomnými útokmi oboch protikandidátov. Negatívna kampaň sa zavŕšila inzerátom namiereným proti Schwarzenbergovi v bulvárnom denníku Blesk, v ktorom jej zadávateľ popisoval dôvody, prečo ho nevoliť. Schwarzenberg už avizoval, že v súvislosti s inzerátom podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Reklamu si podľa iDNES.cz zaplatil Vladimir Zavadil, bývalý dôstojník komunistickej ŠTB.
 

Víťazom prvého kola českých prezidentských volieb sa takisto stal expremiér Zeman so ziskom viac ako 24 percent hlasov. Na druhom mieste so stratou menej ako jedného percenta skončil Schwarzenberg, ktorý tak z ďalšieho boja vyradil bývalého predsedu úradníckej vlády Jana Fischera.

PROFIL: Novozvolený český prezident Miloš Zeman

Volebná centrála Miloša ZemanaVíťazom druhého kola českých prezidentských volieb sa stal expremiér Miloš Zeman a stane sa tak novým šéfom pražského Hradu.

Vyštudovaný ekonóm Miloš Zeman bol členom komunistickej strany, do ktorej vstúpil v čase uvoľňovania pomerov vo vtedajšom Československu, ktoré ukončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968. O dva roky ho zo strany vylúčili. Opäť sa zaktivizoval počas Nežnej revolúcie, keď sa zapájal sa do činnosti Občianskeho fóra. O komunizme sa neskôr vyjadril, že "jeho pád sa začal v roku 1969 pristátím Američanov na Mesiaci". Zeman bol zástancom udržania spoločného štátu a navrhol vznik česko-slovenskej únie, čo podporovalo aj slovenské HZDS, proti bola však najsilnejšia česká strana ODS. V roku 1993 sa stal predsedom ČSSD, ktorú v roku 1998 doviedol k historickému volebnému víťazstvu. Zeman však mohol stáť na čele jednofarebnej menšinovej vlády len vďaka tvrdo kritizovanej takzvanej opozičnej zmluve, ktorá mu zabezpečila podporu ODS na čele s expremiérom Václavom Klausom. Zemanova vláda vydržala celé štyri roky, čo sa odvtedy žiadnemu českému premiérovi nepodarilo.
 

V roku 2002 však už Zeman nekandidoval a vzdal sa aj postu predsedu ČSSD. O rok neskôr sa pokúsil získať prezidentský úrad, no v tajnej voľbe v parlamente vypadol už v prvom kole, keď ho nepodporili ani jeho niekdajší spolustranníci. Následne sa zo spoločenského života stiahol. Naďalej však pretrvávali verejné spory s jeho nástupcami na predsedníckej stoličke. Tvrdo kritizoval Vladimira Špidlu, Stanislava Grossa a nakoniec aj Jiřího Paroubka a práve ostré hádky s ním v roku 2007 vyvrcholili Zemanovým vystúpením z ČSSD. V roku 2012 však oznámil svoju prezidentskú kandidatúru, v ktorej ho podporili komunisti aj odchádzajúci prezident Klaus, ktorého Zeman označil za "jediného silného protihráča, ktorého v českej politike stretol".
 

Zemanova politická kariéra je poznačená korupčnými aférami či snahami o zdiskreditovanie jeho odporcov. Preslávil sa však najmä svojím charakteristickým rečníckym štýlom a často tvrdými slovnými útokmi najmä na novinárov, medzi ktorými je podľa neho "najväčší počet hlupákov na štvorcový meter". Novinárov dokonca označil za "hnoj či fekálie". Známy je aj jeho výrok na margo Kosova, ktoré označil za "teroristickú islamskú diktatúru financovanú narkomafiami".
 

Zeman je ženatý, má dve deti, jedno z prvého manželstva. Žije na Vysočine. Známy je ako milovník becherovky a piva, pričom, ako sa vyjadril, "alkoholikom nie je ten, kto pije, ale ten, kto nevie piť". O sociálnej demokracii povedal, že "nezachraňuje neschopných, ale pomáha neschopným, aby sa stali schopnými". V roku 2005 vydal knihu Jak jsem se mýlil v politice, v ktorej zhrnul svoje skúsenosti a zážitky. Kniha sa stala bestsellerom roka.

Voľby podľa prvých výsledkov vyhral Zeman

Novým českým prezidentom by sa mal stať expremiér Miloš Zeman. Vyplýva to z výsledkov Českého štatistického úradu (ČSÚ) po spočítaní hlasov z približne 40 percent okrskov. Zeman nad svojím súperom ministrom zahraničia Karlom Schwarzenbergom v súčasnosti vedie v pomere 58 k 42 percentám. Podľa analytikov však Schwarzenberg ešte teoreticky môže stratu na Zemana dohnať, keďže ako prvé sa spočítavajú hlasy najmä z malých okrskov v menších mestách. Schwarzenberg pritom v prvom kole bodoval najmä vo väčších sídlach, predovšetkým v hlavnom meste Praha.

ČR: Voľby sa skončili, Zeman aj Schwarzenberg čakajú na výsledky
Kampaň pred druhým kolom podľa spravodajského portálu iDNES.cz poznačila negatívna kampaň

Historicky prvá priama voľba českého prezidenta sa už v sobotu úderom 14. hodiny skončila. Obaja protikandidáti - expremiér Miloš Zeman aj minister zahraničia Karel Schwarzenberg - teraz s napätím čakajú na prvé výsledky. Český štatistický úrad zatiaľ eviduje spočítané hlasy v menej ako piatich percentách okrskov. Kto sa stane nástupcom súčasného šéfa českého Hradu Václava Klausa, by malo byť jasné približne o 15.30. Prieskumy verejnej mienky dávajú mierne vyššie šance Zemanovi.
 

Kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb bola podľa spravodajského portálu iDNES.cz poznamenaná vzájomnými útokmi oboch protikandidátov. Negatívna kampaň sa zavŕšila inzerátom namiereným proti Schwarzenbergovi v bulvárnom denníku Blesk, v ktorom jej zadávateľ popisoval dôvody, prečo ho nevoliť. Schwarzenberg už avizoval, že v súvislosti s inzerátom podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Reklamu si podľa iDNES.cz zaplatil Vladimir Zavadil, bývalý dôstojník komunistickej ŠTB.
 

Víťazom prvého kola českých prezidentských volieb sa stal expremiér Zeman so ziskom viac ako 24 percent hlasov. Na druhom mieste so stratou menej ako jedného percenta skončil Schwarzenberg, ktorý tak z ďalšieho boja vyradil bývalého predsedu úradníckej vlády Jana Fischera. Kým ministra podporujú najmä vládne strany, u Zemana sú to opozičné, pričom nepriamo sa na jeho stranu pridali aj Klaus, Fischer ako aj ďalší neúspešný kandidát Vladimir Franz.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na prahu Hradčian stoja tri ženy, o prvej dáme rozhodnú Česi (26. 1. 2013)
 V Česku pokračujú prezidentské voľby, je to tesný súboj (26. 1. 2013)
 Česi si volia prezidenta, začalo druhé kolo (25. 1. 2013)
 Schwarzenberg odovzdal neplatný hlas, zmiatli ho novinári (25. 1. 2013)
 Zeman prehral spor (22. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Vrtuľník zachraňoval lyžiara, poranil si chrbticu
<< predchádzajúci článok
Olympiáda je šanca zviditeľniť sa, tvrdí minister Kažimír