Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2013

Na prahu Hradčian stoja tri ženy, o prvej dáme rozhodnú ČesiČesko si volí svojho prezidenta. Začalo sa druhé kolo volieb a občania sa rozhodujú medzi dvoma menami - Milošom Zemanom a Karlom Schwarzenbergom. Za kandidátmi stoja ich manželky. Obe ...Zdieľať
cesi rozhoduju o svojej prvej dame BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) - Česko si volí svojho prezidenta. Začalo sa druhé kolo volieb a občania sa rozhodujú medzi dvoma menami - Milošom Zemanom a Karlom Schwarzenbergom.


Za kandidátmi stoja ich manželky. Obe boli doteraz skôr v ústraní, v kampani sa veľmi neangažovali. Dostane sa na Hrad „žena z ľudu“, Ivana Zemanová alebo aristokratka Therese Schwarzenbergová, pýtajú sa české média. Do kampane Miloša Zemana však vstúpila aj ďalšia žena, jeho 19-ročná dcéra Kateřina. Ktorá z nich bude nakoniec prvou dámou?

Therese Schwarzenbergová je na rolu prvej dámy pripravená. Ivane Zemanovej sa toto označenie nepáči, vraj je len implementované do českého prostredia, povedala pre denník Právo. Nahradiť by ju chcela dcéra Kateřina. Tieto ženy, stojace na prahu Hradu, majú zaujímavé životné príbehy.


Therese Schwarzenbergová sa za osudového muža vydala dva razy

Therese Schwarzenbergová sa narodila ako grófka z Hardeggu a vyštudovala medicínu. Jej príbeh je ako z románu. Mladá grófka sa s manželom Karlom spoznala na plese pre nezadaných aristokratov. Zobrali sa však až o desať rokov neskôr. Karel Schwarzenberg si najskôr musel presadiť svadbu s dievčinou z nižšej šľachty, ako píše denník Právo. Proti nim bol aj fakt, že Theresin otec sa pridal k nacistom.

Schwarzenbergovcom sa narodili tri deti, no krvné testy ich najmladšieho syna potvrdili, že otcom nie je Karel Schwarzenberg, ale rakúsky papierenský magnát Thomas Prinzhorn. Nasledoval rozvod.

Život Therese zmenila v roku 1992 osudová lyžovačka, na ktorej si zlomila dva stavce. Lekári jej nedávali šancu, že sa niekedy ešte postaví na nohy. Ale ona sa nevzdávala a o rok neskôr sa už prechádzala po rodinnom sídle. Theresine zdravotné ťažkosti však exmanželov viac zomkli a za svojho osudového muža sa Therese vydala ešte raz v roku 2008, po 20 rokoch od rozvodu.

Obrazom: Česi rozhodujú aj o prvej dáme, kandidátky sú tri


Therese Schwarzenbergová je aj napriek svojmu hendikepu pripravená stáť po boku manžela a reprezentovať Česko. Hovorí po anglicky, nemecky, francúzsky, taliansky aj svahílsky. Hoci po česky vie len niekoľko slov, je ochotná sa aj túto reč naučiť. Ako lekárka sa venuje hlavne charite, má na starosti projekt nemocnice v Keni. Žije vo Viedni, alebo v rodinnom sídle, na zámku v Murau.


Ivana Zemanová po výslní nebaží, vidí sa v ňom jej dcéra

Ivana Zemanová si prísne stráži svoje súkromie a po boku svojho manžela, bývalého predsedu vlády, sa aj v minulosti objavovala zriedkavo. Ivana Zemanová sa s manželom zoznámila, keď nastúpila ako jeho asistentka. V tom čase študovala romanistiku v Brne, ktorú nakoniec nedokončila.

Keď sa Miloš Zeman verejne posťažoval, že nemá sekretárku, začala u neho pracovať. Zobrali sa v roku 1993, Miloš Zeman je od nej o 20 rokov starší. S manželom žijú oddelene. Po svojom odchode z politiky sa Zeman odsťahoval na Vysočinu, ona ostala bývať v Prahe. Dohovorí sa francúzsky a rusky.

V role prvej dámy sa však najviac vidí Zemanova 19-ročná dcéra Kateřina. Gymnazistku zaujímajú medzinárodné vzťahy a jazyky. Otca za hulváta nepovažuje. Ako sa vyjadrila pre idnes.cz, Miloš Zeman si len dôrazne háji svoje názory. Do kampane sa zapojila hlavne preto, že chcela ľuďom predstaviť svojho otca ako človeka.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Historicky prvú priamu voľbu prezidenta vyhral Miloš Zeman (26. 1. 2013)
 Zeman prehral spor (22. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Video: Seniorov preváža z postele do vane špeciálny prístroj
<< predchádzajúci článok
Severná Kórea podľa USA čoskoro spustí jadrový test

Na prahu Hradčian stoja tri ženy, o prvej dáme rozhodnú Česi - diskusné fórum čitateľov