Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2019

Hojsík: Von der Leyenová musí slová o ochrane klímy naplniť činmiIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 12. júla (TASR) - Vyjadrenia kandidátky na post šéfky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej k témam ochrany klímy a biodiverzity ako aj reformy poľnohospodárskej politiky EÚ, ktoré v stredu predniesla pred poslancami liberálnej skupiny Obnovme Európu v Európskom parlamente (EP), padli na "úrodnú pôdu".


Pre TASR to uviedol slovenský europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) z frakcie Obnovme Európu, ktorý sa prioritne zameriava na environmentálne otázky európskej politiky.

Hojsík pripomenul, že nemecká ministerka obrany a kandidátka na šéfku exekutívy EÚ počas vystúpenia v jeho frakcii čelila mnohým otázkam, ktoré sa týkali aj boja s klimatickou hrozbou a reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky.

"Vyjadrenia von der Leyenovej k témam ochrany klímy a biodiverzity vnímam s miernym optimizmom. Jej prianie, aby sa Európa stala prvým klimaticky neutrálnym kontinentom silne podporujem a v tejto oblasti ponúkam Európskej komisii svoju spoluprácu," uviedol Hojsík.

Dodal, že víta aj jej podporu pre reformu poľnohospodárskej politiky Únie s cieľom ochrany klímy a biodiverzity.

"Očakávam však, že jej silné slová a prísľuby budú v najbližších dňoch podporené odbornými návrhmi konkrétnych riešení," spresnil poslanec.

Hojsík upozornil, že ekologické témy budú počas nadchádzajúceho päťročného mandátu eurokomisie veľmi dôležité.

Pripomenul, že v ostatných týždňoch snaha o presadenie celoeurópskej uhlíkovej neutrality do roku 2050 narazila na nesúhlas niekoľkých stredo- a východoeurópskych krajín, vrátane troch susedov Slovenska - Česka, Maďarska a Poľska.

"Slovensko sa musí postaviť do čela snáh o odvrátenie prichádzajúcej klimatickej hrozby, nie zapadnúť do regionálneho priemeru diktovaného politikmi ako Viktor Orbán, či Jaroslaw Kaczyňski. Súčasná situácia nám ponúka príležitosť na zelený a spravodlivý reštart našich ekonomík a spoločností. Jej premárnenie môže mať fatálne následky," opísal situáciu europoslanec.

O podpore pre von der Leyenovú budú poslanci EP hlasovať v utorok 16. júla. Okrem podpory poslancov z Európskej ľudovej strany (EPP), do ktorej sama patrí, bude potrebovať podporu prinajmenšom ďalších dvoch veľkých európskych frakcií, pričom liberáli z Obnovme Európu jej podporu už otvorene vyjadrili.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
UK chce do roka priniesť prvé výsledky pri rekonštrukcii internátov
<< predchádzajúci článok
Vládnuca vojenská rada v Sudáne zmarila pokus o prevrat

Hojsík: Von der Leyenová musí slová o ochrane klímy naplniť činmi - diskusné fórum čitateľov