Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2019

Vládnuca vojenská rada v Sudáne zmarila pokus o prevratIlustračná snímka..Zdieľať
Ilustračná snímka.. Foto: TASR/AP
Chartúm 11. júla (TASR) - Vládnuca vojenská rada v Sudáne prekazila v krajine pokus o prevrat. Jeho hlavní strojcovia - 12 dôstojníci a štyria vojaci - boli zatknutí.


Ako uviedla agentúra AFP, o zmarenom prevrate informoval vo štvrtok večer prostredníctvom svojho vyhlásenia v štátnej televízii generál Džamál Umar z vojenskej rady.

Umar ďalej vyhlásil, že cieľom pučistov bolo zablokovať dohodu o vytvorení spoločnej prechodnej vlády uzavretú minulý piatok vodcami protestov v Sudáne a predstaviteľmi vládnucej vojenskej rady, ktorá "má sudánskemu ľudu otvoriť cestu k splneniu svojich požiadaviek".

Vyhlásenie o zmarení prevratu sa objavilo v čase, keď právni experti vládnucej vojenskej rady a lídri protestného hnutia v jednom z hotelov v hlavnom meste Chartúm posudzovali detaily pred týždňom uzavretej dohody.

Dohodu o rozdelení moci sa podarilo dosiahnuť po dvoch dňoch rozhovorov, ktoré pokračovali od minulej stredy po tom, ako predchádzajúce kolo rokovaní stroskotalo v máji na otázke, či by mal tento orgán viesť civilista alebo vojak.

K obnoveniu dialógu došlo po výzve Africkej únie (AÚ) a etiópskych sprostredkovateľov.

Napätie v Sudáne sa zvýšilo po násilnej likvidácii tábora opozície zriadeného pred veliteľstvom armády v Chartúme, pri ktorom 3. júna prišli o život desiatky ľudí.

Obe strany v tejto súvislosti podľa Lebatta súhlasili tiež s "podrobným, transparentným, celoštátnym a nezávislým vyšetrovaním všetkých poľutovaniahodných násilností", ktoré sa v Sudáne stali v posledných týždňoch.

Vojenská rada pôvodne odmietla výzvu opozičnej skupiny Aliancia za slobodu a zmenu (ALC) na nezávislé vyšetrovanie udalostí z 3. júna a začala svoje vlastné vyšetrovanie.

Vojenská rada prevzala moc v Sudáne po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra z 11. apríla, čomu predchádzali niekoľko mesiacov trvajúce opozičné protesty.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hojsík: Von der Leyenová musí slová o ochrane klímy naplniť činmi
<< predchádzajúci článok
Nórsko: Strany konfliktu vo Venezuele chcú hľadať východisko z krízy

Vládnuca vojenská rada v Sudáne zmarila pokus o prevrat - diskusné fórum čitateľov