Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2021

Holanďania sa búria voči bezpečnostným opatreniam, ničia ulice a rabujú obchody (video)



V Holandsku už tretiu noc v rade aj napriek zákazu vychádzania vyšli do ulíc demonštranti, ktorí sa znova dostali do stretov s poriadkovou políciou. Nepokoje, ktoré sa začali cez víkend, vyvolali novozavedené ...



Zdieľať
virus_outbreak_netherlands_riots_80778 27dba5aa43ac44fa976bdc7ea4a887e2 676x436 26.1.2021 (Webnoviny.sk) - V Holandsku už tretiu noc v rade aj napriek zákazu vychádzania vyšli do ulíc demonštranti, ktorí sa znova dostali do stretov s poriadkovou políciou. Nepokoje, ktoré sa začali cez víkend, vyvolali novozavedené obmedzenia proti novému koronavírusu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


Polícia zatkla v niekoľkých mestách viac ako 150 ľudí. Polícia sa s demonštrantmi v pondelok v noci dostala do stretu v Amsterdame, Rotterdame, Amersfoorte či Geleene. V Rotterdame, kde sa zranilo niekoľko policajtov, polícia vystrelila varovné výstrely, použila slzný plyn aj vodné delo po tom, čo ani starostove mimoriadne nariadenie neodradilo demonštrantov.

Kamene a petardy


V Haagu na uliciach výtržníci zapálili ohne a hádzali na policajtov kamene a petardy a údajne tam tiež niekto vyraboval supermarket. Podobné to bolo aj v meste Den Bosch, kde výtržníci zapaľovali ohňostroje, rozbíjali okná, vyrabovali supermarket a prevrátili autá.


Už v nedeľu holandská polícia označila nepokoje za najhoršie za ostatných štyridsať rokov. Premiér Mark Rutte nepokoje v uliciach odsúdil ako „kriminálne násilie“, ktoré je neprijateľné. Starostovia niekoľkých miest sa zaviazali, že prijmú mimoriadne patrenia v snahe zabrániť ďalším nepokojom.

Najprísnejšie opatrenia


Holandská vláda zaviedla najprísnejšie opatrenia od začiatku pandémie, ktoré okrem iného zahŕňajú nočný zákaz vychádzania od 21:00 do 4:30. Je to po prvý raz od druhej svetovej vojny. Každému, kto zákaz poruší, hrozí pokuta 95 eur.

V krajine sú tiež od októbra zatvorené bary a reštaurácie, školy a obchody, ktoré nepredávajú základný tovar, sú zatvorené od decembra. Pre obavy z nových variantov koronavírusu tiež platí zákaz letov zo Spojeného kráľovstva, Juhoafrickej republiky a Južnej Ameriky.

V Holandsku od začiatku pandémie potvrdili takmer milión infekcií a viac ako 13 500 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.


Zdroj: Webnoviny.sk - Holanďania sa búria voči bezpečnostným opatreniam, ničia ulice a rabujú obchody (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Svet je po koronakríze nestabilný a čelí existenčným hrozbám, varoval svetových lídrov tajomník OSN
<< predchádzajúci článok
Úroky sú na minime. Komu sa oplatí žiadať o hypoúver?

Holanďania sa búria voči bezpečnostným opatreniam, ničia ulice a rabujú obchody (video) - diskusné fórum čitateľov