Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2021

Svet je po koronakríze nestabilný a čelí existenčným hrozbám, varoval svetových lídrov tajomník OSNGenerálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN)Zdieľať
gettyimages 1225554769 676x450 26.1.2021 (Webnoviny.sk) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres varoval globálnych lídrov, že svet pre pandémiu koronavírusu čelí nielen mimoriadnej situácii a najhoršej hospodárskej kríze za takmer storočie, ale tiež „existenčným hrozbám“ pre podnebie a biodiverzitu.


Na virtuálnom Svetovom ekonomickom fóre vyhlásil, že ľudstvo nechce opäť zažiť „tragédiu a krízu“, ktorú priniesol rok 2020. Poukázal na mnoho nestabilných situácií v dnešnom svete, vrátane nedostatku konsenzu pri využívaní kyberpriestoru a rastúcich rizík šírenia jadrových a chemických látok.

Zaočkovanie vlastných občanov nepomôže


„V roku 2021 sa musíme zaoberať týmito nestabilnými situáciami a ukázať svetu cestu,“ uviedol Guterres. Bohatým štátom odkázal, že keď si myslia, že budú v bezpečí, ak sa budú snažiť zaočkovať hlavne vlastnú populáciu a zanedbávať rozvojový svet, tak sa veľmi mýlia.


„Vakcíny musia byť považované za globálne verejné statky,“ zdôraznil a dodal, že očkovacie látky musia byť celosvetovo rozšírené za dostupné ceny.

Rozdeľovaniu treba zabrániť


Šéf OSN tiež poznamenal, že postupné spamätávanie sa z pandémie ochorenia COVID-19 by malo pomôcť ukončiť ľudskú „vojnu proti prírode, zabrániť klimatickým katastrofám a obnoviť našu planétu“.

Dve najsilnejšie ekonomiky, USA a Čína, navyše podľa neho prinášajú riziko rozdelenia sveta na dva tábory. „Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili takémuto rozdeľovaniu,“ skonštatoval 71-ročný Portugalčan.


Zdroj: Webnoviny.sk - Svet je po koronakríze nestabilný a čelí existenčným hrozbám, varoval svetových lídrov tajomník OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kolíková Ficove tvrdenia odmieta, súdy nerozhodujú na základe politických objednávok
<< predchádzajúci článok
Holanďania sa búria voči bezpečnostným opatreniam, ničia ulice a rabujú obchody (video)

Svet je po koronakríze nestabilný a čelí existenčným hrozbám, varoval svetových lídrov tajomník OSN - diskusné fórum čitateľov