Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. septembra 2019

Hongkonský aktivista Wong sa stretol s Maasom, Čína to kritizovalaChuang Č'-feng, známy aj pod poeurópšteným menom Joshua Wong.Zdieľať
Chuang Č'-feng, známy aj pod poeurópšteným menom Joshua Wong. Foto: Twitter
Berlín 10. septembra (TASR) - Známy hongkonský aktivista Chuang Č'-feng (Joshua Wong) sa počas svojej návštevy Berlína stretol s nemeckým ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom. Ako informovala v utorok agentúra AFP, Wong do Nemecka pricestoval v rámci snahy získať v zahraničí podporu pre rastúce prodemokratické hnutie v Hongkongu.


Dvadsaťdvaročný aktivista zverejnil na sociálnej sieti Twitter fotografiu zo stretnutia s Maasom s tým, že s nemeckým ministrom zahraničných vecí v Berlíne hovoril o "protestoch a dôvodoch (aktivistov) pre konanie slobodných volieb a nastolenie demokracie v Hongkongu".

Dvojica sa stretla v pondelok na podujatí organizovanom nemeckým denníkom Bild. Počas krátkeho prejavu mladý aktivista prisľúbil, že bude "protestovať dovtedy, kým nebudú v krajine slobodné voľby".

"Ak sa teraz nachádzame v ďalšej studenej vojne, Hongkong je ďalší Berlín," povedal Wong s odkazom na povojnové rozdelenie na komunistický východný a demokratický západný Berlín.

Peking stretnutie hongkonského aktivistu s Maasom kritizoval a vyhlásil, že išlo o prejav "neúcty" voči suverenite Číny a zasahovanie do jej vnútorných záležitostí.

Wong chce počas svojej návštevy diskutovať aj s ďalšími nemeckými politikmi. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa však podľa pondelkového vyjadrenia jej hovoru Steffena Seiberta s týmto aktivistom stretnúť neplánuje.

Wong do Nemecka pricestoval v pondelok večer po tom, ako ho pred odletom nakrátko zadržali hongkonské úrady pre údajné porušenie podmienok prepustenia na kauciu.

V uplynulom mesiaci bolo v Hongkongu, kde prodemokratické protesty trvajú už vyše tri mesiace, zadržaných viacero aktivistov a demonštrantov.

Wong sa má v stredu večer zúčastniť na verejnej diskusii na berlínskej Humboldtovej univerzite a neskôr odcestovať do Spojených štátov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Finančná správa hodnotí používanie rekreačných poukazov ako uspokojivé
<< predchádzajúci článok
Agrokomplex pripravuje veľtrh venovaný verejnej a ekologickej doprave

Hongkonský aktivista Wong sa stretol s Maasom, Čína to kritizovala - diskusné fórum čitateľov