Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. marca 2023

Hotovo: Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29



Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera o tom rozhodla na piatkovom online rokovaní.



Zdieľať
Hotovo: Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29

 

Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera o tom rozhodla na piatkovom online rokovaní. Heger o tom informoval na tlačovej konferencii.

Medzinárodná dohoda bola podľa Hegera schválená na vláde jednohlasne. Deklaroval, že o darovaní techniky rozhodol kabinet v súlade s Ústavou SR.

Ešte vo februári ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger vtedy povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

Minister Naď aj premiér Heger obhajujú odoslanie migov na Ukrajinu troma argumentami. Hlavným z nich je ten, že Slovensko už tieto lietadlá nepotrebuje. „Tento systém je pre nás nepoužiteľný,“ zopakoval aj v piatok Heger.

V septembri 2022 ich armáda uzemnila kvôli tomu, že ich nedokázala plnohodnotne prevádzkovať, keďže ich servis zabezpečovali ruskí technici. Tí sa po agresii proti Ukrajine buď vrátili do Ruska, alebo im aj slovenské ministerstvo obrany dalo najavo, že ich považuje za bezpečnostné riziko.

Čo je rovnako podstatné, armáda k ním nemá k migom ani dosť pilotov, pretože už pred rokmi prestala s ich prípravou na tento typ techniky. „Na konci dňa sme k ním mali len päť pilotov,“ povedal náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko.

Za druhé: Ukrajine pomôžu v boji proti agresii. Naď povedal, že Ukrajinci by ich mohli využiť aj pri zostreľovaní ruských rakiet, ktorými sú pravidelne bombardované ukrajinské mestá.
„Naša vláda stojí na správnej strane dejín,“ povedal k tomu Heger.

Za tretie: Slovensko podľa Naďa dostane za migy kompenzáciu. Približne 200 miliónov eur by malo prísť z Európskeho mierového nástroja. K tomu sľubuje, že Slovensko by malo dostať bližšie nešpecifikované zbrane americkej výroby v hodnote 700 miliónov eur.
Účtovná hodnota desiatich modernizovaných, troch nemodernizovaných migov a dvoch batérií protileteckého systému KUB, ktoré sú tiež súčasťou slovenskej pomoci, je podľa Naďa 400 miliónov eur.
„Ak dostaneme 900 miliónov za lietadlá, ktoré majú účtovnú, teda nie reálnu, ale účtovnú hodnotu len 400 miliónov, tak to aj niektorí opoziční poslanci uznali, že je to veľmi výhodné,“ povedal Naď.

Správu budeme aktualizovať


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zatiaľ deväť krajín prisľúbilo poslať Ukrajine spolu vyše 150 tankov Leopard, tvrdí americký minister obrany (15. 3. 2023)
 Putin oznámil „súrne potrebné“ zvýšenie výroby zbraní, Rusko je vraj na pozitívnej ceste a posilňuje suverenitu (15. 3. 2023)
 Rusi majú nedostatok munície, Moskva stanovila limity týkajúce sa spotreby nábojov (14. 3. 2023)
 V Chersonskej oblasti počas piatich dní uplatnia predĺžený zákaz vychádzania, v oblasti môžu operovať Rusi (13. 3. 2023)
 Európska únia predĺžila sankcie voči Rusku o pol roka, zároveň znovu vyzvala na ukončenie vojny (13. 3. 2023)
 Wagnerovci rozširujú náborové úsilie, po väzniciach prišli na rad aj návštevy škôl (13. 3. 2023)
 Konflikt medzi Kremľom a Wagnerovcami kulminuje, po očierňovacej kampani sa vraj Prigožin stane „obetným baránkom“ (13. 3. 2023)
 Pri bojoch o Bachmut prišlo podľa Zelenského za týždeň o život viac ako 1100 ruských vojakov (video) (13. 3. 2023)
 Po boku vagnerovcov v Bachmute bojujú aj ruskí výsadkári (11. 3. 2023)
 Belgickí poslanci uznali hladomor na Ukrajine zo začiatku 30. rokov minulého storočia za genocídu (10. 3. 2023)



nasledujúci článok >>
Čínsky prezident Si Ťin-pching prvýkrát od invázie navštívi Rusko, podľa Kremľu podpíšu „dôležité bilaterálne dokumenty“
<< predchádzajúci článok
Pri príležitosti Svetového dňa vody otestujeme vašu vodu zo studní bezplatne