Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

15. júna 2018

Huawei a Leica v čele revolúcie v mobilnej fotografiiPred niečo vyše 100 rokmi spoločnosť Leica navždy zmenila svet fotografie.Zdieľať
Huawei a Leica v čele revolúcie v mobilnej fotografii

Teraz to v spolupráci s tretím najväčším výrobcov smartfónov robí opäť. Nová foto revolúcia však tentokrát zásadným spôsobom zasahuje do viacerých oblastí nášho života.

Začiatkom 20. storočia vytvoril nemecký mechanik Oskar Barnack, v tom čase zamestnanec spoločnosti Leitz, prvý fotoaparát na 35-milimetrový film - Leica 1. Spočiatku si firma nebola istá jeho potenciálom a uvedením novinky veľa riskovala.

Risk sa však vyplatil - z 35 mm filmu sa stal popredný formát, ktorý definoval fotografiu v podobe, v akej ju poznáme dnes. Prvý prístroj, ktorý ho využíval, položil základy súčasnej podoby fotografovania. Za všetko hovorí fakt, že zariadenia s 35 mm formátom majú dodnes zásadné slovo, a to predovšetkým medzi nadšencami analógového fotenia.

 

Nový prístup k fotografovaniu

Viac ako storočie po predstavení revolučného spôsobu zvečňovania momentov sa o slovo hlási ďalšia historická zmena - tá mobilná. V kontexte histórie je paradoxné, že sa fotografovanie stalo skutočne masovo rozšíreným až pred 10 rokmi s príchodom prvých smartfónov.

Dnes má vo vrecku mobilný telefón s fotoaparátom viac ľudí ako kedykoľvek predtým a ľudstvo produkuje najviac fotografií vo svojej histórii.

Mobilná fotografia vydláždila cestu novým formám komunikácie a mala zásadný vplyv na formovanie modernej vizuálnej kultúry. Príkladom za všetky je sociálna sieť Instagram. fotografovanie sa vďaka smartfónom stalo neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života.

Dopady pociťuje predovšetkým trh s klasickými fotoaparátmi, ktorých predaje z roka na rok klesajú. Jednoduché kompakty, ktoré vládli desaťročia, ustupujú výkonnejším, ľahším a najmä univerzálnejším zariadeniam. Vývoj v technologickom svete už veľakrát ukázal, že pohodlnejšie riešenie vždy vyhrá.

 

Spolupráca, ktorá sa len tak nevidí

Zatiaľ čo väčšina fotografických spoločností zaspala na vavrínoch, Leica sa rozhodla vyjsť v ústrety revolúcii, a to práve spoluprácou s Huawei. Rýchlo sa ukázalo, že obe značky majú, pokiaľ ide o vývoj produktov a zážitky ich používateľov, veľmi podobnú víziu. Prvý výsledok ich spolupráce uzrel svetlo sveta v roku 2016.

“Leica má viac než 100-ročnú históriu. Kľúčom nášho úspechu je fakt, že neustále skúmame potreby našich používateľov,. Huawei má pri vývoji svojich produktov veľmi podobnú filozofiu. Spojiť naše úsilie bolo vďaka tomu prirodzeným rozhodnutím. Uvedomujeme si, väčšina bežných používateľov používa mobilné telefóny na zachytenie najlepších okamihov svojho života a spolu s Huawei sa snažíme premeniť fotografovanie smartfónom na výnimočnú skúsenosť,” hovorí Marius Eschweiler, globálny riaditeľ pre business development firmy Leica Camera AG.

Hlavným dôvodom úspechu tohto partnerstva je fakt, že zďaleka to nie je len o dvoch spoločnostiach, ktoré si navzájom “prepožičiavajú” logá. Huawei a Leica od samotného začiatku spolupráce zdieľajú skúsenosti v oblasti výskumu a na vývoji sa podieľajú špecializované inžinierske tímy, ktoré úzko spolupracujú.

"V budúcnosti budú fotografie a videá predstavovať viac ako 90 % dát zdieľaných na internete. Naše tímy odborníkov denne pracujú na inováciách v spolupráci so spoločnosťou Leica, čo vedie k neustálemu zlepšovaniu kvality fotiek a videa. Takto vieme neustále prinášať najpokročilejšie vychytávky na trh s mobilnou fotografiou, ktoré menia skúsenosti používateľov na ozajstný zážitok," povedal na margo partnerstva Ren Zhengfei, generálny riaditeľ spoločnosti Huawei.

 

Revolúcia v mobilnej fotografii

V roku 2016 bol predstavený Huawei P9, prvý smartfón, ktorý bol výsledkom spolupráce značiek Huawei a Leica. Prišiel s revolučným dvojitým fotoaparátom s virtuálnou clonou, pričom jeho prelomový status len potvrdil fakt, že túto funkciu prebrali ďalší výrobcovia.

O rok neskôr jeho nástupca, model P10, ešte viac vyšperkoval schopnosť verne zachytávať svet okolo nás a stal sa najlepším fotomobilom, aký sa dal v tej dobe kúpiť.

Tento rok Huawei opäť posunul latku ešte o kus vyššie, a to revolučným radom P20. Úradujúca vlajková loď, model P20 Pro, je vôbec prvý smartfón s tromi objektívmi, no skutočnou inováciou je spôsob, akým dokáže dosiahnuť prvotriedne fotografie.

P20 Pro spája informácie z rôznych modulov fotoaparátu a umožňuje používateľom robiť veci, ktoré boli ešte donedávna smartfónom nemožné - napríklad snímať detailné farebné zábery pri slabom osvetlení, dosiahnuť širší dynamický rozsah a jemné tóny navzdory priamemu slnečnému žiareniu. Za zmienku stojí aj pozoruhodný 5-násobný hybridný zoom bez straty kvality. Navyše disponuje umelou inteligenciou, ktorá automaticky rozpozná scénu a sama nastaví optimálny režim a parametre, aby zo záberu vyťažila čo najviac.

Výsledky, ktoré potvrdilo aj viacero nezávislých rebríčkov, ako napríklad DxOMark či VCX, sú naozaj úžasné. Nie je vôbec prehnané tvrdiť, že týmto revolučným prístupom Huawei a Leica stoja na počiatku novej éry v mobilnej fotografii. Presvedčte sa sami.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Kine Lumiére sa začína letný projekt €urópske filmy za €uro
<< predchádzajúci článok
Svetový deň darcov krvi podporili i policajti a hasiči

Huawei a Leica v čele revolúcie v mobilnej fotografii - diskusné fórum čitateľov