Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

16. júla 2018

Na škótskom polostrove vybudujú prvý kozmodróm Spojeného kráľovstvaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Londýn 16. júla (TASR) - Vesmírna agentúra Spojeného kráľovstva (UKSA) si zvolila polostrov na severnom pobreží Škótska za lokalitu prvého kozmodrómu v krajine. Informovala o tom v noci na pondelok stanica BBC.


"Škótsko je v rámci Spojeného kráľovstva najlepším miestom na dosiahnutie požadovaných družicových obežných dráh vertikálne vypúšťanými raketami," uviedla agentúra vo vyhlásení. Podľa jej šéfa Grahama Turnocka plánovaný kozmodróm "pomôže naštartovať novú, vzrušujúcu éru britského kozmického priemyslu".

Zvolenou lokalitou je odľahlý polostrov A'Mhoine v regióne Sutherland. Tento výber potvrdzuje ambície Škótska v danom sektore. Podľa príslušných expertov je totiž Glasgow mestom, kde sa okrem USA vyrába najviac družíc na svete so špecializáciou najmä na meteorologické a navigačné účely.

Kozmodróm vybuduje vládna rozvojová spoločnosť Highlands and Islands Enterprise (HIE), pričom prvé lety by sa mali z tejto lokality uskutočniť v ďalšom desaťročí. Jedným z partnerom nového kozmodrómu by mal byť i americký gigant Lockheed Martin, ktorý svoje nosné rakety Electron momentálne vypúšťa z Nového Zélandu.

Horný stupeň britskej verzie tejto rakety bude vyvíjaný a montovaný v britskom ústredí Lockheed Martin v meste Ampthill, grófstvo Bedfordshire, spresňuje BBC.

"Je to rozhodujúca chvíľa pre UKSA," uviedol jej hovorca. Britská vláda zvažovala zriadenie domácich kozmodrómov celé desaťročie a novelizovala aj legislatívu, ktorá tieto kroky umožní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
FOTO: Kensingtonský palác zverejnil nové fotografie z krstu princa
<< predchádzajúci článok
Americký pesničkár Everlast po prvý raz vystúpi na Slovensku

Na škótskom polostrove vybudujú prvý kozmodróm Spojeného kráľovstva - diskusné fórum čitateľov