Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

19. marca 2018

Samojazdiace auto taxislužby Uber zrazilo a zabilo chodkyňu v ArizoneNa archívnej snímke sídlo spoločnosti Uber v San Franciscu.Zdieľať
Na archívnej snímke sídlo spoločnosti Uber v San Franciscu. Foto: TASR/AP
 
Tempe 19. marca (TASR) - Jedno zo samojazdiacich áut taxislužby Uber v meste Tempe na okraji arizonského Phoenixu zrazilo a usmrtilo chodkyňu. V pondelok to oznámila miestna polícia. Podľa informácií Uberu ide vôbec o prvý prípad, keď vozidlo tohto druhu spôsobilo smrteľné zranenia chodcovi.


Polícia v Tempe uviedla, že vozidlo bolo v režime autonómnej jazdy s technikom za volantom, keď zachytilo ženu kráčajúcu mimo vyznačeného priechodu pre chodcov.

Seržant Ronald Elcock v e-maile napísal, že nehoda sa stala v noci na pondelok miestneho času, ale nespresnil, či v nedeľu neskoro večer alebo v pondelok ráno. Zrazená žena, ktorej meno úrady nezverejnili, podľahla zraneniam v nemocnici, doplnila tlačová agentúra AP.

Uber testuje samojazdiace autá v Tempe a Phoenixe už celé mesiace. Taxislužba uviedla, že s vyšetrujúcimi orgánmi "plne spolupracuje", a zároveň vyjadrila sústrasť rodine obete.

Autonómnu jazdu umožňujú moderné elektronické asistenčné systémy, ktoré už dnes dokážu viesť auto v jazdnom pruhu, udržiavať odstup od vozidla idúceho vpredu alebo samostatne zaparkovať.

Uber medzitým oznámil, že pozastavil všetky testy samojazdiacich áut.

Testovanie autonómnych áut prebieha vo viacerých amerických mestách - okrem Phoenixu aj v Pittsburghu a San Franciscu, ale tiež v kanadskom Toronte. Výrobcovia automobilov a technologické spoločnosti súťažia, aby priniesli túto technológiu na trh ako prví.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fotografická súťaž Horná Nitra mojimi očami pozná svojich víťazov
<< predchádzajúci článok
Slovenský rozhlas pripravil Deň slovenskej hudby

Samojazdiace auto taxislužby Uber zrazilo a zabilo chodkyňu v Arizone - diskusné fórum čitateľov